Spanie z kotem w jednym łóżku jest bardzo przyjemne, ale bywają sytuacje, gdy eksmisja mruczącego przyjaciela z sypialni jest zwyczajnie konieczna. Może to być np. ciąża, choroba skórna u kota lub po prostu zmęczenie obecnością zwierzaka w łóżku. Wyproszenie kota z sypialni właściciela jest dla tego pierwszego ciężkim przeżyciem. Jak mu to ułatwić i przede wszystkim skutecznie pozbyć się kota z łóżka? Oto 4 sprawdzone sposoby.
- Konsekwencja – najważniejsze jest kategoryczne postawienie kotu granicy. Cały proces na pewno nie będzie skuteczny, jeśli właściciel raz pozwoli kotu spać w łóżku, a kolejnej nocy wyrzuci go za drzwi. Zwierzę nie będzie w stanie tego zrozumieć. Trzeba powiedzieć sobie KONIEC i trzymać się raz podjętej decyzji. Nie wolno ulegać emocjom, na których sprytny kot z pewnością będzie próbował grać. Można kupić sobie zatyczki do uszu, aby nie słyszeć przeraźliwego miauczenia. Po kilku nocach sytuacja powinna się uspokoić i kot – z żalem – zaakceptuje swoje nowe położenie.
- Odtworzenie warunków w sypialni – aby ułatwić kotu rozstanie z właścicielem warto zrobić wszystko, co tylko możliwe, by zwierzę w innym pokoju czuło się prawie tak samo dobrze jak w sypialni. Dobrym pomysłem będzie odstąpienie mu swojej poduszki. Zapach właściciela ukoi kocie nerwy i pozwoli mu spokojnie zasnąć w samotności. Bardzo ważne jest, aby nagradzać kota za każdą spokojną noc – rano powinien na niego czekać przysmak.
- Zadbaj o komfort termiczny kota – koty bardzo lubią spać z właścicielami, ponieważ pod wspólną kołdrą jest im bardzo ciepło. Jeśli Twój pupil także jest zmarzlakiem, koniecznie kup mu cienki kocyk z mikrofibry lub uszyj niewielką kołderkę, w którą będzie mógł się zakopać w legowisku lub na kanapie w salonie. Dzięki temu zwierzak łatwiej zaakceptuje rozstanie.
- Nie dawaj kotu powodów do zazdrości – w ciągu kilku pierwszych nocy po separacji zadbaj o to, aby kot nie miał powodów, by podejrzewać, że w sypialni dzieje się coś ekscytującego, co go omija. Nie chodzi wcale o miłosne igraszki, ale np. o oglądanie telewizji, głośne śmiechy, rozmowy czy tym bardziej zabawę. Kot powinien myśleć, że właściciel po prostu śpi, a więc i tak nie poświęci mu swojej uwagi.
Wyeksmitowanie kota z sypialni nie jest niczym przyjemnym, szczególnie dla zwierzaka. Warto zrobić wiele, by pomóc pupilowi przejść przez ten trudny okres. Po kilku nocach sytuacja powinna się uspokoić, na czym skorzystają obie strony.