Jak długo żyje kot? To zależy także od Ciebie

Przeciętna długość życia kota domowego określana jest na 15-20 lat. Tak duża rozpiętość z czegoś wynika. Wśród kotów wpływ rasy nie ma aż takiego znaczenia jak u psów. Znacznie ważniejsze jest to, w jakich warunkach mieszka zwierzę. Z tego płynie prosty wniosek: na długość życia kota największy wpływ masz Ty, drogi właścicielu.

Najdłużej żyjące rasy kotów

Wskazanie rekordowo długowiecznej rasy kotów jest niemożliwe, ponieważ pomiędzy rasami są na tym polu naprawdę małe różnice. Jednak specjaliści z Royal Veterinary College postanowili przeprowadzić własne badania i wyszło im tak:

  • Kot birmański – średnia długość życia wynosi 16 lat
  • Kot burmański, syjamski i perski – 14 lat
  • Kot bengalski – tylko 7 lat
  • Kot abisyński i ragdoll – 10 lat

Naukowcy stwierdzili także, że na miano rekordzisty mógłby zasłużyć rosyjski kot niebieski, ponieważ wiele osobników dożywa 18 lat. Jednak średnia żywotność dla tej rasy wyniosła tylko 13 lat.

To właściciel decyduje o długości życia kota

Pomijając przypadki losowe (wypadek komunikacyjny, nieuleczalna choroba, problemy genetyczne), każdy właściciel jest panem życia swojego kota. Najważniejszym elementem wpływającym na długość życia mruczków są bowiem warunki środowiskowe. Badania wykazały, że koty niewychodzące średnio żyją aż dwa razy dłużej niż te żyjące dziko, a nawet tylko wypuszczane z domu.

Dlaczego? Ponieważ zwierzaki zamknięte w czerech ścianach nie mają kontaktu z chorobami, pasożytami, trutkami i innymi zagrożeniami. Kot żyjący wyłącznie w domu nie ma również żadnych szans na to, aby wpaść pod koła samochodu.

Kolejnym ważnym kryterium wpływającym na długość kociego życia jest oczywiście prawidłowa dieta. Właściciele muszą dbać o to, aby ich pupile jedli dobrą karmę, a najlepiej mięso. Należy przy tym ograniczyć spożywanie przekąsek, bezwzględnie nie podawać kotu słodyczy i jedzenia dla ludzi. Zbilansowana dieta oparta na dobrej jakości składnikach powinna przedłużyć kotu życie o co najmniej kilka lat.

Na koniec temat kontrowersyjny, ale także naukowo udowodniony. Kastracja i sterylizacja. Koty po przejściu zabiegu żyją wyraźnie dłużej niż te, które są narażone na niedogodności podczas rui i problemy hormonalne.

Twój kot może przeżyć w doskonałym zdrowiu kilkanaście lat. To jednak w głównej mierze zależy od Ciebie. Warto podjąć to wyzwanie.

Tekst powstał przy współpracy z https://zwierzaki.pl/

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie