Jak dbać o koci drapak?

Mateusz Nowak
26.07.2021

Drapak jest nieodzownym elementem wyposażenia domu kociarza. Mruczek może się na nim bawić, chować w domku (o ile drapak go zawiera), a przede wszystkim wykorzystywać go do piłowania swoich pazurków. Żaden drapak nie jest wieczny, ale istnieją sposoby, aby przedłużyć okres jego użytkowania. Dowiedz się, jak dbać o koci drapak, by posłużył Twojemu pupilowi nawet przez kilka lat.

Drapak musi być stabilny

To podstawa, aby móc w ogóle mówić o długim użytkowaniu drapaka, ale też o bezpieczeństwie korzystającego z niego zwierzęcia. Wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy drapak rzeczywiście jest dostatecznie stabilny. Wpływ na to ma zarówno konstrukcja drapaka (odradzamy te chwiejne), jak i podłoże – drapaka nie powinno się stawiać na dywanie czy wykładzinie. Dużo lepiej sprawdzą się tutaj równo położone panele.

Regularne czyszczenie

Tak, drapak też wymaga czyszczenia, które należy przeprowadzać minimum raz na dwa tygodnie. Usuwamy włosy, kawałki pazurów oraz zaschnięte kocie wydzieliny. Fajnie sprawdzi się tutaj paten z gumową rękawicą czy zwilżoną dłonią. Jeśli na drapaku są plamy, to należy je usunąć przy pomocy np. sody oczyszczonej – unikamy natomiast ciężkiej chemii, która może uczulać kota.

Na bieżąco naprawiaj różne defekty

Kot, który intensywnie korzysta z drapaka, prędzej czy później go uszkodzi i nie ma w tym nic dziwnego. Ważne, aby takie drobne uszkodzenia usuwać na bieżąco, co pozwoli zapobiec dalszej destrukcji drapaka. Jeśli widzisz zadziory, dziury w tapicerce czy prawie całkowicie przecięty sznur, to interweniuj, zanim dojdzie do całkowitego zniszczenia konstrukcji.

Dobierz drapak do charakteru kota

Mamy na myśli to, że innego drapaka będzie potrzebować kot preferujący raczej prowadzenie  leniwego stylu życia, innego ten, który jest bardzo aktywny i ciągle się nudzi. W tym drugim przypadku warto zaopatrzyć się w drapak z różnymi atrakcjami, który z kolei nie będzie potrzebny kociemu leniuchowi (nie ma więc sensu za niego przepłacać).

Umieść drapak z dala o kuwety i miski z jedzeniem

Zapobiegnie to szybkiemu brudzeniu się drapaka. Kot nie będzie wnosić na niego np. fragmentów swoich odchodów czy resztek jedzenia pozostałych na jego wibrysach. Drapak powinien więc stanąć w pomieszczeniu przeznaczonym stricte do zabawy lub wypoczynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie