Jak czesać kota?

Mariusz Siwko
07.01.2020

Sierść to jeden z najważniejszych atrybutów kota. Każdemu opiekunowi powinno więc zależeć na tym, aby była ona zadbana, zdrowa i lśniąca. Z pewnością o sierść kota należy dbać o regularnie, choć nie ma na to jednego sposobu. Wszystko zależy od jej długości, faktury, gęstości. Futro może być powiem krótki lub długie, gęste, miękkie, sztywne, wełniste itd.

  1. Czesanie to podstawa
  2. Kot krótkowłosy
  3. Kot długowłosy

Czesanie to podstawa

Czesanie kociej sierści to absolutnie podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który przede wszystkim należy wykonywać regularnie. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni grzebień lub szczotka. Do wyboru są także zgrzebła, szczotki włosiane, rękawice do czesania (coraz bardziej popularne), furminatory. Wybór odpowiedniego narzędzia to jednak nie kwestia indywidualnych preferencji opiekuna, ale - jak przekonuje https://abc-kot.pl/ - a dopasowania go do typu kociej sierści.

Kot krótkowłosy

Sierść takiego kota dość łatwo utrzymać w dobrym stanie. Sierść taka rzadko się w ogóle filcuje, a jeśli już tak - dzieje się to w małym stopniu, co sprawia, że intensywne i wyjątkowo częste czesanie nie jest konieczne. Nieco bardziej wymagające są koty, które mają krótką sierść, ale o gęstym podszerstku (warstwa włosów puchowych). W takim przypadku dobrze jest sięgnąć po włosianą szczotkę, zgrzebło z metalowymi lub gumowymi zębami. Czesanie może się odbywać w obydwu kierunkach, z włosem i pod włos, chyba że używamy furminatora (wtedy zawsze "z włosem"). Dla kotów o rzadki podszerstku najlepszym wyborem będą rękawice do czesania i zgrzebła gumowe.

Kot długowłosy

Sierść kotów długowłosych wymaga częstszej i dokładniejszej pielęgnacji. Przede wszystkim musi być ona regularna, inaczej powstają kołtuny, które naprawdę trudno usunąć. Niektóre rasy mają tendencję do zbijania się w większe kołtuny, inne - w mniej, natomiast zawsze usunięcie ich sprawia problem, lepiej więc starać się przeciwdziałać ich pojawianiu się. Koty długowłose o gęstym podszerstku (np. koty syberyjskie) nalepiej czesać z wykorzystaniem grzebieni o długich zębach, szczotek o długich zębach z kulkami z tworzywa na końcu oraz rękawicą do czesania. Można sięgnąć również po specjalne furminatory do długich włosów. Czesać należy wzdłuż włosa, poczynając od głowy, później wyczesuje się kryzę oraz ogon. Dla kotów o małej ilości włosów puchowych wskazane są szczotki i grzebienie o krótki zębach. Tutaj również czesanie odbywa się wzdłuż włosa. Do usuwania kołtunów najlepiej użyć tzw. filcaka. Można ewentualnie próbować wyczesywania szczotką, ale jest to zadanie dość karkołomne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie