Jak bawić się z kotem i jakie zabawki najlepiej kupić?

Wielu posiadaczy futrzaków, tak naprawdę nie wie jak bawić się z kotem poprawnie. Odpowiednie zabawy wpływają na prawidłowy rozwój naszych mruczków, dlatego ważne, aby nauczyć go dobrych nawyków i wyeliminować niepożądane cechy (np. zbędną agresje). Poznaj najlepsze sposoby na zabawy z Twoim pupilem!

Dlaczego zabawy z kotem są ważne?

Jako właściciele puchatych stworzonek, powinniśmy być świadomi obowiązków, które na nas spoczywają w związku z wychowaniem kota. Tylko my mamy wpływ na to, czy nasz kot rozwinie się w odpowiedni sposób. Warto zatem zadbać o to i zapewnić kotu odpowiednią ilość bodźców do prawidłowego funkcjonowania. Jest to tym bardziej ważna sprawa w przypadku, kiedy mamy do czynienia z małym kotem bo wtedy jest nam o wiele łatwiej wprowadzić dobre nawyki u tych uroczych zwierzaków.

Jeśli przygarniemy kota i nie będziemy się nim odpowiednio opiekować, to znaczy nie będziemy poświęcać mu potrzebnej uwagi i rzadko będziemy się z nim bawić lub co gorsza wcale - musimy wtedy spodziewać się negatywnych konsekwencji. Odpowiednia zabawa z kotem zapewnia mu prawidłowy rozwój – kot, który nie będzie rozwijał się poprawnie, może dostarczyć nam wiele problemów behawioralnych. Najczęstszymi konsekwencjami takich zaniedbań jest np.: agresywne zachowanie u kota, ciągłe miauczenie, syczenie na właściciela, niszczenie mebli, izolacja. Pamiętajmy zatem, że oprócz zapewnienia podstawowych potrzeb, musimy również pamiętać o zabawie z kotem.

Najlepsze zabawki dla kota

Naturalnie, aby uatrakcyjnić zabawy z kotem – dla nas, jak i zarówno dla naszego pupila, warto zaopatrzyć się w najlepsze zabawki dla kota.  Przede wszystkim kieruj się jakością wykonania. Znalezienie zabawek dla kota w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Nawet w nie jednym markecie, jesteśmy w stanie zakupić jakieś małe gadżety dla kota. Warto się mimo wszystko w przypadku zabawek dla kota kierować nie tylko ceną, ale i również zdroworozsądkowym podejściem. Najlepsze zabawki dla kota wykonano są z dobrych jakościowo materiałów, bez żadnych ostrych zakończeń, które mogą zaszkodzić naszemu futrzakowi. Kolejną zaleta jest to, że dobrej klasy zabawka dla kota posłuży zwierzakowi naprawdę długo, nie niszcząc się już po pierwszych dniach, a nawet kilku godzinach. Popularne wędki dla kota, słabej jakości, kot potrafi nawet już „wykorzystać” po kilkunastu minutowej zabawie.

Jak bawić się z kotem?

Jest naprawdę mnóstwo sposobów na to, aby spędzić miło czas ze swoim pupilem. Oczywiście podamy kilka pomysłów na fajne zabawy, które z pewnością przypadną Twojemu kociakowi do gustu, ale sam z czasem zauważysz, że wiele zabaw wypracujesz naturalnie ze swoim kotem. Najważniejsze to aby poświęcać czas swojemu pupilowi, nie musimy naturalnie bawić się z futrzakiem godzinami codziennie, ale chociaż te 15 minutowe zabawy codziennie z kotem, będą w stanie zaspokoić jego potrzeby. Pamiętaj, że to co nam wydaje się być interesujące, nie zawsze musi być tak samo odbierane przez kota. Nie warto stosować zabaw, które nam wydają się być śmieszne, a które w rzeczywistości kota denerwują. Taka wspólna zabawa niesie ze sobą jeszcze wiele bardziej negatywnych konsekwencji.

Zabawa w polowanie

Koty jak dobrze wiesz to drapieżniki, nic dziwnego zatem, że ich ulubioną formą zabawy jest polowanie. Koty uwielbiają obserwować, podkradać się, biegać za zdobyczą, a na końcu „pastwić” się nad celem. Nawet jeśli Twój kociak jest typem leniwca i woli bardziej od polowania głaskanie, jedzenie i leżenie to musisz mieć świadomość, że jego łańcuch łowiecki i tak musi być zaspakajany. Pierwotnych instynktów nie da się pokonać i lepiej z nimi nie walczyć. Zachowania kota przypominające schemat polowania możesz zauważyć każdego dnia. Zapewne nie raz zauważyłeś, że twój kociak biega po domu jak szalony za rożnymi owadami, czy też muchami. Dużą jego uwagę przyciągają też przelatujące ptaki, kiedy patrzy przez okno, prawda? To jest właśnie instynkt łowiecki, który każdy z kotów posiada – bez wyjątku!

Jaką najlepiej kupić zabawkę do zabawy?

Wspominaliśmy już o tym, że najlepiej kupować zabawki najlepszej jakości. Z dwóch powodów – pierwszy, to oczywiście bezpieczeństwo kota, a drugi to praktyczny. Dobrej jakości zabawka posłuży nam dłużej i w efekcie zaoszczędzimy też więcej pieniędzy. Warto mieć zawsze pod ręką piłeczkę lub ulubioną zabawkę kota, by w każdej chwili mógł zacząć się bawić, kiedy będzie miał tylko na to ochotę. Warto również zawsze mieć pod ręką jakiś smakołyk dla kota, w takim wypadku, kiedy będziesz bawił się z kotem, a na końcu zaserwujesz mu smakołyk, już na zawsze zaskarbisz sympatię swojego futrzaka.

Podsumujmy zatem, jakie zabawki dla kota warto kupić, a których unikać.

Polecane zabawki dla kota

Warto pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku zabawki są dla kota zdrowe. Sprawdź, jakie zabawki możesz z czystym sumieniem kupić swojemu kociakowi, a na które lepiej uważać.

Bezpieczne zabawki dla kota:

 • Wędki dla kotów;
 • Tunele dla kotów;
 • Tory piłeczkowe;
 • Piórka dla kotów;
 • Normalnej wielkości piłki dla kotów (nie powinny być małe);
 • Maskotki dla kotów;
 • Zabawki na przysmaki;
 • Pudełka (każdy kociak kocha pudełka ).

Wszystkie te zabawki dla kota znajdziesz w sklepie https://petshoptoys.com.pl

Zabawki, które lepiej unikać:

 • Laser dla kotów. Stanowczo odradzamy. Nie kończą sekwencji łowieckiej kota, nigdy nie może „złapać” lasera, przez co wywołuje u niego frustracje. Dodatkowo, laser może uszkodzić koci zwrok.
 • Sznurki, tasiemki. Istnieje duże ryzyko, że kot pozostawiony bez nadzoru, może zwyczajnie zaplątać się w taki sznurek.
 • Tanie i mało bezpieczne zabawki. Chodzi głównie o toksyczność materiałów, np. plastik lub ostre krawędzie.
 • Zabawki z małymi elementami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.