Jak bawić się z kotem?

Mateusz Nowak
10.08.2021

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że codzienna zabawa z kotem jest równie ważna jak jego odpowiednie żywienie czy sen. To nie tylko zacieśnianie wspólnych więzi, ale przede wszystkim rozładowanie emocji kota, które często wpływa na niego uspokajająco. Bez zabawy wychowamy kota agresywnego lub apatycznego, wręcz w depresji, co może prowadzić do drapania zarówno naszych rąk jak i mebli. Jak zatem bawić się z kotem, aby była to przyjemność dla każdej ze stron i jakie zabawki dla kota warto zakupić?

Zabawa łowiecka

Zabawa łowiecka to świetny pomysł dla kociąt już od czwartego tygodnia życia. Co prawda instynkt kota domowego jest mocno przyciszony, ale nie jest wyeliminowany całkowicie. Nie musi on polować, aby zaspokajać głód. Dzięki zabawie, w której wykorzystujemy myszki dla kota, zaspokajamy całkowicie jego instynkt łowiecki oraz mamy pewność, że kot nie stanie się nadpobudliwy ani agresywny. Jest to idealna zabawa dla każdego kota, nawet dla typowego kanapowca, nie wychodzącego z domu.

Zabawa z wędką

Ta prozaiczna zabawa jest bardzo fajna z punktu widzenia kota. Wykorzystujemy w niej długie wędki dla kota, zakończone piórami lub czymś, co może być atrakcyjne dla kota, np. kulka papieru. Ważne, aby obiekt był w ruchu, co jakiś czas zatrzymywałby się, aby za chwilę znów wykonać jakiś ruch. Nie powinno to jednak być bardzo monotonne, ponieważ kot szybko się znudzi. Pamiętajmy też, że pogoń za „ofiarą” nie może trwać zbyt długo i powinna zakończyć się kocim sukcesem. Po złapaniu potencjalnej ofiary możemy kota nagrodzić jakimś smakołykiem.

Piłki dla kota

Do wspólnej zabawy możemy wykorzystywać również piłki dla kota. Zachęcają one skutecznie naszego czworonoga do ruchu i dostarczają wiele radości podczas turlania i łapania. Dostępne są w sklepach zoologicznych w rozmaitych kolorach i rozmiarach. Wykonane są plastiku, sizalu lub pluszu. Są i takie, w których możemy umieścić kocie smakołyki lub już wypełnione kocimiętką. Wystarczy puścić piłeczkę po podłodze, a kot z pewnością ruszy za nią w pogoń. Niezależnie jednak od tego, którą piłkę wybierzemy, możemy być pewni, że kot wybiegany za dnia za piłką, będzie spokojnie spał w nocy.

Podsumowanie

W sklepach zoologicznych widzimy całą gamę zabawek dla kotów, ale podobnie jak u dzieci, nie wszystkie z nich spodobają się Twojemu kotu. Dlatego wybierając zabawki, kierujmy się preferencjami naszego pupila, a nie własnymi. I pamiętaj – staraj się codziennie poświęcać nieco czasu na wspólną zabawę, a zyskasz prawdziwego przyjaciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie