Gdy kot zaczyna tracić pamięć

Tytułowy problem jest również uciążliwy dla ludzi, jak i dla zwierząt. Utrata pamięci u kota najczęściej ma związek z demencją starczą, czyli syndromem CDS (zespół zaburzeń poznawczych) i znacznie utrudnia mruczkowi codzienne funkcjonowanie. Może być także powodem irytacji u właścicieli. Po czym poznać, że kot zaczął tracić pamięć? Jak można mu pomóc w tej niedogodności? Przeczytaj.

Typowe objawy utraty pamięci u kota

Jeśli Twój kot jest już w podeszłym wieku i jego zachowanie zaczęło się istotnie zmieniać (chodzi przede wszystkim o aspekt intelektualny i psychiczny), to możesz zacząć podejrzewać początki CDS. Naukowcy badający ten syndrom zauważyli wiele cech wspólnych z ludzką chorobą Alzheimera. CDS jest dużym problemem dla kota-seniora i trudno nie zauważyć jego objawów.

Przede wszystkim kot zaczyna sprawiać wrażenie nieobecnego. Potrafi godzinami wpatrywać się w jeden punkt i nie nawiązać w tym czasie żadnej interakcji z właścicielem. Zachowanie mruczka staje się nielogiczne: chodzi po domu bez celu, często w kółko, wskakuje i natychmiast zeskakuje z różnych przedmiotów, narusza strefy wyznaczone przez właścicieli. Kot wyraźnie traci pewność siebie.

Bardzo przykrym objawem utraty pamięci jest nocne budzenie się i nierozpoznawanie swojego domu. Kot zaczyna wtedy przeraźliwie miauczeć, a próba uspokojenia go może się nawet skończyć wybuchem agresji. Z drugiej strony wokalizacja świadczy o tym, że zwierzak szuka bliskości z człowiekiem, bo zwyczajnie się boi. Warto wtedy pozwolić mu na przyjście do sypialni i spanie razem z właścicielami.

Bardzo znamiennym objawem demencji jest problem ze znalezieniem miski z wodą i jedzeniem, a także kuwety. Kot po prostu nie pamięta, gdzie stoją te przedmioty, choć wcześniej korzystał z nich w tych samych miejscach przez wiele lat.

O rozwoju demencji może też świadczyć słabszy apetyt, pogorszenie wyglądu sierści (związane z tym, że kot przestał ją pielęgnować) oraz zaburzenia cyklu dobowego.

Co robić?

Przede wszystkim: nie panikować, nie biegać z kotem po lecznicach, nie narażać go na dodatkowy stres. Demencja będąca objawem CDS jest procesem naturalnym i nie da się jej powstrzymać. Zadaniem właściciela jest zapewnienie kotu jak najlepszych warunków do życia, spokoju oraz oczywiście miłości.

Pamiętaj, że w przypadku mieszkania z kotem z demencją wykluczone jest wprowadzanie drastycznych zmian w domu. Plany remontowe lepiej odłóżcie do czasu, aż zwierzę zejdzie z tego świata. Chaos i zmiany nie przysłużą się teraz mruczkowi i mogą poważnie wpłynąć na pogorszenie jego stanu zdrowia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie