Drapak dla kota – jaki wybrać?

Mateusz Nowak
29.02.2016

Są sytuacje, gdy miłość właściciela do kota zostaje wystawiona na bardzo poważną próbę. Bez wątpienia należy do nich ten moment, w którym zauważymy, że nasz pupil postanowił naostrzyć sobie pazurki wykorzystując do tego meble albo ulubiony fotel. Prawdopodobnie nie zrobił tego złośliwie – ten zwyczaj ma po prostu zakorzeniony w swojej naturze. Wówczas musi zapaść decyzja – kupujemy drapak dla kota. Tylko jaki wybrać, aby zwierzak faktycznie przestał się interesować domowym wyposażeniem?
 

Dlaczego kot drapie?

Kot musi ostrzyć i piłować swoje pazury, aby nie utrzymać je w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że jest to zwierzę drapieżne, które w naturalnym środowisku po prostu poluje. Ostre, mocne pazury są mu niezbędne do chwytania zdobyczy i szybkiego biegania. Dlatego nie możemy złościć się na udomowionego pupila, że czasami przypomina sobie o swoich naturalnych nawykach.

Pewnym rozwiązaniem jest oczywiście częste odwiedzanie salonów, w których fachowcy zaopiekują się kocimi pazurami i zapobiegną ich deformacji (np. wrastaniu). Nie może to jednak zastąpić tak uwielbianego przez koty drapania . Dlatego w domu każdego właściciela kota, który nie jest wypuszczany na dwór, powinien zagościć drapak. Jeśli zwierzę żyje swobodnie to poradzi sobie bez niego, po prostu znajdując np. nieokorowane drzewo.

Drapak może być świetną zabawką dla kota

Osoby lubiące majsterkować wcale nie muszą od razu wydawać sporej sumy na zakup efektownego drapaka. Kotu może bowiem wystarczyć np. kawałek deseczki obity grubą wykładziną. Jest to jednak rozwiązanie pośrednie, w dodatku mało estetyczne.

Większość właścicieli uda się zatem do sklepu zoologicznego i tam zapozna z ofertą gotowych drapaków. Wybór jest ogromny – współczesne drapaki w niczym nie przypominają już prostych konstrukcji (kij owinięty sznurkiem). Pełnią one bowiem podwójną funkcję: mają pozwolić kotu na swobodne ostrzenie pazurów oraz zapewnić mu zabawę. W taki drapak naprawdę warto zainwestować.

Najpopularniejsze są obecnie konstrukcje, które zawierają także budkę dla kota, hamaki, zwisające sznurki i inne „przeszkody” zajmujące zwierzaka na bardzo długi czas. Koty lubią takie drapaki. Mają one jednak dużą wadę – cenę. Tego typu drapak może kosztować nawet kilkaset złotych.

Jaki drapak kupić?

Gdy już zdecydowaliśmy się, jaki typ drapaka chcemy zafundować swojemu pupilowi, musimy skupić się na kwestiach praktycznych. Przede wszystkim konstrukcja musi być dla kota bezpieczna. Zwracamy więc uwagę na podstawę – powinna być masywna i zapewniać konstrukcji stabilność.

Następnie bierzemy pod uwagę jakość wykonania. Najtańsze drapaki niestety mają z tym spore problemy i zwykle bardzo szybko nadają się po prostu do wyrzucenia. Lepiej jest więc wydać więcej, ale mieć sprzęt na kilka lat.

Kolejna kwestia to wyposażenie drapaka. Im więcej elementów się na niego składa, tym większa szansa, że kot w ogóle będzie chciał z niego korzystać. Wszelkie hamaki, sznurki, budki i labirynty zainteresują zwierzaka na tyle, że szybko się ze swoim nowym „kolegą” zaprzyjaźni.

Pamiętajmy też, aby w miarę możliwości ustawić drapak w pomieszczeniu, w którym kot najczęściej przebywa – nie będzie mu się bowiem chciało przemierzać całego mieszkania tylko po to, aby naostrzyć pazury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie