Dlaczego warto mieć dwa koty? 5 najważniejszych argumentów

Co dwa koty, to nie jeden – ta parafraza popularnego powiedzenia jest jak najbardziej na miejscu. Nie brakuje właścicieli, którzy w pewnym momencie zaczynają się zastanawiać nad przygarnięciem pod dach jeszcze jednego pupila. To może być świetny pomysł, który przyniesie korzyści zarówno kotom, jak i domownikom. Wymieniamy 5 argumentów przemawiających za tym, aby mieć w domu dwa koty.

  1. Znacznie ułatwiona socjalizacja – jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pierwszy kot został szybko zabrany od matki i nie ma okazji, aby przejść pełen cykl socjalizacji. W efekcie może prezentować zachowania agresywne wobec ludzi i innych zwierząt. Obecność drugiego kota, początkowo pod nadzorem właściciela, powinna utemperować takie zapędy.
  2. Szybsza adaptacja – najlepiej jest wziąć pod dach dwa koty jednocześnie – wówczas obu będzie dużo łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji. Jeśli jednak masz kota od lat i chcesz mieć kolejnego, zdecyduj się na to póki żyje pierwszy pupil. Wcieli się on w rolę przewodnika nowego kolegi, pokaże mu wszystko, przekaże mu podstawowe zasady panujące w domu, przywoła do porządku w chwilach niesubordynacji.
  3. Pozytywny wpływ na zdrowie kotów – badania wykazały, że koty żyjące w grupie, a przynajmniej w towarzystwie drugiego osobnika, znacznie rzadziej zapadają na otyłość, cierpią na nerwicę i inne choroby psychiczne oraz mają mniejszą tendencję do chorób układu kostno-stawowego. Dlaczego? Ponieważ dwa koty świetnie motywują się do aktywności ruchowej. Samotnik całe dnie spędza na kanapie i śpi, czego efektem jest przyrost tkanki tłuszczowej i rozchwianie emocjonalnie.
  4. Zero nudy! - życie z jednym kotem dostarcza Ci sporo wrażeń? Pomyśl, jak to będzie z dwoma! Dwaj pupile znakomicie się uzupełniają, dzięki czemu domownicy nigdy nie narzekają na nudę. Dodatkowym atutem jest to, że dwa koty potrafią się świetnie zająć sobą, co pozwoli domownikom odpocząć od ich towarzystwa.
  5. Dwa koty to idealne rozwiązanie dla ciężko pracujących – jeśli codziennie wracasz bardzo późno do domu i masz wyrzuty sumienia, że nie poświęcasz odpowiedniej ilości czasu swojemu kotu, zrób mu najlepszy prezent i przygarnij kolejnego kota. To naprawdę najlepsze rozwiązanie.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal wahasz się, czy warto mieć dwa koty, to najprawdopodobniej nie jesteś na to gotowy. Poczekaj, aż ta potrzeba sama w Tobie dojrzeje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie