Dlaczego ludziom giną koty? Najczęstsze powody

Media społecznościowe, zwłaszcza grupy lokalne, są dosłownie zasypane postami o zaginionych kotach. Ich zrozpaczeni właściciele proszą sąsiadów o pomoc w znalezieniu mruczka, który od wielu dni nie wraca do domu, choć wcześniej mu się to nie zdarzało. Okazuje się, że takie historie zwykle mają wspólny mianownik: niefrasobliwość właścicieli. Sprawdź najczęstsze powody, dla których ludziom giną koty.

Bezrefleksyjne wypuszczanie kota

Kot wychodzący jest szczęśliwszy? Być może, natomiast nie zmienia to faktu, że kot nie powinien się całymi dniami wałęsać i wracać do domu tylko na posiłek. Takie lekceważące podejście do posiadania kota w pewnym momencie może się skończyć klasycznie: zaginięciem mruczka.

Nieuwaga

Zdarza się, że przyczyną zaginięcia kota jest zwykła nieuwaga. Jeśli właściciele podjęli decyzję, że kot będzie niewychodzący, to powinni skrupulatnie pilnować zamykania za sobą drzwi, okien, drzwi balkonowych etc. Kot może wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do ucieczki. Warto na to uczulić szczególnie dzieci.

Brak atrakcji w domu

Kot chętnie zostanie w domu i nie będzie szukać przygód daleko od swojego miejsca zamieszkania, jeśli właściciel zapewnią mu odpowiednie atrakcje – nie tylko ciepły i wygodny kąt, ale również zabawki, możliwość wychodzenia do ogrodu czy na zabezpieczony balkon, a przede wszystkim swoją uwagę. Bez tego kot szybko zacznie się nudzić i może nadmiernie oddalić się od domu, co spowoduje jego zaginięcie.

Niereagowanie na kocie instynkty

Mamy tutaj na myśli sytuację, w której np. właściciele dobrze wiedzą, że kotka ma ruję, a mimo to pozwalają jej swobodnie wychodzić z domu. Innym przykładem może być wypuszczanie z domu kocura w okresie kociego marcowania. Zwierzęcy instynkt jest bardzo silny i zagłusza zdroworozsądkowe myślenie, stąd nie ma co liczyć, że kot w takim stanie podniecenia grzecznie wróci do domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie