Dlaczego koty miauczą? Rozpoznaj potrzeby swojego pupila

Dziwne pytanie, prawda? Koty miauczą z tego samego powodu, dla którego ludzie mówią. Miauczenie służy im do porozumienia się z otoczeniem, także z nami, choć oczywiście tego kociego „języka” nie rozumiemy. A może raczej nie chcemy go zrozumieć? Przyglądając się swojemu kotu bliżej i dokładnie wsłuchując w jego miauczenie, można się dowiedzieć bardzo wielu rzeczy. Zatem – dlaczego koty miauczą? Oto różne możliwe przyczyny.

Gaduła czy milczek?

Wbrew pozorom koty miauczą w różny sposób. Czasami jest ledwo dosłyszalny szept, czasami przeraźliwe zawodzenie. Od właściwej interpretacji tych dźwięków zależy, czy będziemy w stanie odpowiednio zareagować na prośbę naszego pupila. Zacznijmy jednak od tego, że... nie każdy kot miauczy. Są osobniki, które przez całej swoje życie nie wydadzą z siebie nawet lekkiego dźwięku. Z drugiej strony wiele kotów, szczególnie nadpobudliwych, potrafi bez przerwy hałasować, czym doprowadzają swoich właścicieli do szaleństwa.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ jeśli mamy w domu kota-niemowę, ale pewnego dnia zacznie on jednak przeraźliwie miauczeć, musi to być dla nas znak, że dzieje się coś złego. Być może kociak czegoś się przestraszył, ale bardziej prawdopodobne jest, że w ten sposób chce nam dać znać o swojej chorobie. Musimy być na to wyczuleni, obserwować kota, a jeśli po kilku dniach miauczenie nie ustanie, trzeba będzie zgłosić się do weterynarza. Oczywiście to samo dotyczy kotów nadmiernie miaukliwych, które nagle staną się apatyczne, ciche i prawie niewidoczne.

Dlaczego koty miauczą? 8 najczęstszych powodów

Oczywiście nie każde miauczenie musi oznaczać, że z kotem dzieje się coś niedobrego. Najczęściej bowiem zwierzak w ten sposób chce nam po prostu okazać swoje emocje. Nam lub otoczeniu. Warto wiedzieć, że z natury koty nie są miaukliwe, ponieważ nie mogą zdradzać swojej słabości. Jednak w momencie, gdy je udomowimy, ich instynkt siłą rzeczy zostaje stępiony.

Z doświadczenia lekarzy weterynarii i hodowców wynika, że koty miauczą najczęściej z 8 powodów:

  • gdy czują ból – bardzo często koty miauczą podczas oddawania moczu, co może świadczyć o np. obecności kamieni w moczowodach;
  • gry wkraczają w wiek dojrzewania;
  • w okresie rui – kotki informują w ten sposób kocury, że są gotowe do rozrodu;
  • w czasie choroby;
  • gdy zostają same w mieszkaniu;
  • gdy chcą zwrócić na siebie uwagę;
  • gdy czują się samotne lub wprost przeciwnie – gdy cieszą się z towarzystwa właściciela;
  • gdy zostały źle wychowane, tzn. nauczyły się, że podczas miauczenia dostają coś smacznego.

Długotrwałe miauczenie może być oczywiście bardzo uciążliwe, ale jeśli kotu nic nie dolega, to prawdopodobnie będzie to po prostu cecha jego charakteru (za bardzo miaukliwe uchodzą np. koty syjamskie). Wówczas musimy się z tym pogodzić, albo spróbować z tym powalczyć – czasami sprawdza się np. ignorowanie miauczenia i dawanie kotu jedzenia tylko w okresach ciszy.

Wbrew pozorom kocie miauczenie nie zawsze brzmi tak samo. Czasami jest subtelne, wesołe, piskliwe, zawodzące, a nawet może świadczyć o agresywnym nastawieniu zwierzaka. Dlatego bez wątpienia należy się w głos naszych pupili wsłuchiwać, aby zrozumieć, co chcą nam przekazać. To naprawdę nie jest trudne, jeśli dobrze znamy naszego kota.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie