Dlaczego koty lubią chować się w pudełkach?

Chyba każdy właściciel mruczącego czworonoga zadał sobie kiedyś to pytanie. Dlaczego koty lubią chować się w pudełkach, torbach i różnych innych zakamarkach? Odpowiedź jest dość prozaiczna. Tematem zajęli się nawet naukowcy. Pora poznać ich teorię.

Naukowy punkt widzenia

Kociemu upodobaniu do chowania się w pudełkach i innych zakamarkach dokładnie przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii. Przez dwa tygodnie obserwowali zachowania kotów, które trafiły do schroniska. Jedna grupa zwierząt miała do swojej dyspozycji pudełka, druga – nie.

Wyniki były łatwe do przewidzenia. U kotów, które korzystały z pudełek, poziom stresu był zdecydowanie niższy. Zwierzęta szybciej oswajały się z nową dla siebie sytuacją, wykazywały mniejszą agresję i lepiej adaptowały się do pobytu w schronisku.

Można więc wysunąć prosty wniosek: koty lubią chować się w pudełkach, ponieważ czują się w nich bezpiecznie. Nie ma tutaj wielkiego znaczenia to, czy kot mieszka w schronisku czy w domu. Zwierzęta te mają rdzenną potrzebę znajdywania sobie bezpiecznego kąta do spania i odpoczynku.

Rada

Jeśli chcesz przygarnąć kota ze schroniska, koniecznie ustaw w domu karton, np. po mikrofalówce, w którym zwierzak będzie mógł się schować. To ważniejsze nawet niż legowisko.

Koty chowają się w różnych zakamarkach także wtedy, gdy do domu przychodzą obcy ludzie, ale też w sytuacji, gdy coś zbroją i właściciel jest z tego powodu bardzo niezadowolony. Wówczas zwierzę będzie szukać dla siebie bezpiecznego kąta i może to być także torba, szafka, buty czy przestrzeń za kanapą.

W pudełku jest... cieplej

Badania na temat zamiłowania kotów do chowania się w różnych zakamarkach były prowadzone już wcześniej i wówczas okazało się, że zwierzaki robią to nie tylko po to, by zneutralizować stres. Koty w ten sposób zapewniają sobie odpowiednią ciepłotę ciała.

Zwierzak zwinięty w kłębek jest lepiej chroniony przed niską temperaturą i po prostu się ogrzewa. Dlatego wielu właścicieli zaobserwowało na pewno, że ich pupile chętnie chowają się w pudełkach i torbach w czasie przeziębienia lub zimą.

Rada dla wszystkich właścicieli jest jedna: należy pozwolić kotu chować się w różnych zakamarkach i absolutnie nie wyciągać go z pudełka, torby czy szafki na siłę (o ile oczywiście nie zagraża to jego bezpieczeństwu). Kot, jak to kot – ma swoje potrzeby, które ludzie muszą po prostu zaakceptować.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie