Dlaczego kot przesypia większą część doby?

Dorosły kot potrafi przespać nawet 14-16 godzin na dobę, a kocię o dwie godziny więcej. Dla nas, osób aktywnych, mających obowiązki zawodowe i rodzinne jest to nie do pomyślenia, natomiast powinniśmy starać się od czasu do czasu spoglądać na świat z kociej perspektywy. Zastanawiasz się, dlaczego kot przesypia większą część doby? Poznaj najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Oszczędza energię

Koty są niezwykle inteligentne i doskonale wiedzą, jak optymalizować zużycie energii. Nie męczą się wtedy, gdy nie jest to potrzebne, a ponieważ w warunkach domowych mruczek zawsze ma dostęp do jedzenia, to nie widzi potrzeby w byciu aktywnym przez wiele godzin na dobę. Woli spożytkować wolny czas na sen, który jest dla niego sposobem na zaoszczędzenie energii z myślą o późniejszych harcach.

Jest aktywny w nocy

Tak, nawet jeśli wydaje Ci się, że kot śpi całą dobę, to najprawdopodobniej nie wiesz, że jest aktywny w godzinach nocnych. To naturalna pora dla kotów, które w naturze właśnie wtedy urządzają polowanie np. na gryzonie. Twój kot może się przy tym zachowywać na tyle cicho, że nawet się nie zorientujesz, że np. za czymś goni, czegoś wypatruje czy po prostu obserwuje nocny świat za oknem.

Nie ma nic do roboty

Kot nie męczy się bez powodu. Gdy wie, że nie musi polować, nie ma też okazji do zabawy z ludźmi, to po prostu wybiera najlepszą w tej sytuacji opcję – sen. Jest to działanie instynktowne, ponieważ śpiąc kot uzupełnia energię na ewentualne późniejsze harce, na które zawsze będzie przygotowany.

Nudzi się

Nuda jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się koty domowe. Pozostawione na cały dzień bez opieki nie wiedzą, co ze sobą zrobić, dlatego wykorzystują ten czas na uzupełnienie energii. Sen jest świetnym sposobem na nudę, zwłaszcza z punktu widzenia kota, który nie ma obok siebie innego osobnika czy angażujących zabawek.

Może coś mu dolega?

Długi sen kota nie jest powodem do niepokoju, choć jeśli wcześniej mruczek raczej był aktywny przez większą część dnia, to profilaktycznie warto udać się z nim do weterynarza i poprosić o zbadanie pupila. W większości przypadków nie ma się jednak czym martwić – koty już tak mają i przesypianie kilkunastu godzin na dobę jest dla nich zupełnie normalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie