Dlaczego kot nie chce do Ciebie podejść?

Doświadczeni właściciele kotów dobrze wiedzą, że mruczki potrafią być wyjątkowo kapryśne, czasami nieufne, a przy tym wymagające w stosunku do ludzi. Dlatego sytuacja, w której kot za nic nie chce podejść do swojego pana nie jest niczym dziwnym. Problem w tym, że ludzie różnie na to reagują, nie zawsze prawidłowo, co tylko może spotęgować problem. Najpierw więc trzeba wiedzieć, dlaczego kot nie chce podejść do właściciela. W naszym poradniku wymieniamy najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Strach

Koty potrafią bać się dosłownie wszystkiego, w tym rzeczy, które dla człowieka są zupełnie niezrozumiałe. Jeśli Twój pupil czegoś się przestraszył, to nie dziw się, że nie chce do Ciebie podejść, tylko przesiaduje w swojej kryjówce, na przykład za kanapą. Pamiętaj, że kota nigdy nie należy wyciągać z takiego „azylu” na siłę, ponieważ to tylko spotęguje problem i sprawi, że od teraz mruczek będzie się bać również Ciebie. Nie pozostaje tutaj nic innego, jak cierpliwie czekać, aż kot opanuje złe emocje i zdecyduje się wrócić do normalnego trybu życia.

Złe doświadczenia

Pod uwagę trzeba brać również to, że kot nie chce podejść do właściciela, ponieważ to on stanowi dla niego problem. Złe doświadczenia mruczka nie muszą mieć wcale związku z przemocą. Koty są niesamowicie pamiętliwe i wrażliwe, dlatego nietrudno jest nastąpić pupilowi na odcisk. Być może kilka dni temu próbowałeś wziąć go na ręce i przytrzymać, choć kot tego nie znosi? Może na niego nakrzyczałeś lub zapomniałeś dać mu jeść? To mogą być dla mruczka dobre powody, aby Cię unikać.

Nieufność

Ten powód jest szczególnie prawdopodobny w przypadku kotów wziętych ze schroniska czy przygarniętych prosto z ulicy. Nieufność w stosunku do nowego właściciela jest czymś zupełnie normalnym i przygotuj się na to, że może minąć nawet kilka tygodni zanim kot ostatecznie Ci zaufa i pozwoli się pogłaskać, wziąć na ręce czy po prostu sam do Ciebie przyjdzie.

Nie ma na to ochoty

Kocia niezależność urosła już do rangi legendy, a mimo to ludzie wciąż często o tym zapominają. Koty lubią same decydować o swoim losie i z reguły robią tylko to, na co mają ochotę lub co im się opłaca. Dlatego bierz poprawkę na to, że Twój pupil może po prostu nie jest zbyt wylewny w okazywaniu uczuć i nie podchodzi do Ciebie, bo wie, że będziesz w stosunku do niego zbyt czuły – a on takiej bliskości nie potrzebuje i nie lubi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie