Czego możesz się spodziewać po pierwszych dniach z kotem w domu?

Nareszcie jest! Od dawna marzyłeś o posiadaniu kota i w końcu udało się zrealizować ten plan. Wybrałeś odpowiedniego mruczka, zadbałeś o to, aby zapewnić mu dobre warunki bytowe i obiecałeś sobie być idealnym właścicielem. Pamiętaj jednak, że życie z kotem pod jednym dachem nie jest wcale tak różowe, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie pierwsze dni mogą przynieść kilka niemiłych niespodzianek. Jakich? Przykłady znajdziesz w naszym poradniku, który dedykujemy w szczególności osobom dopiero planującym przygarnięcie lub zakup mruczka.

Podrapane meble

To w zasadzie norma i nie masz co liczyć na to, że w Twoim przypadku będzie inaczej. Nawet jeśli zainwestowałeś w świetny drapak, to i tak kot początkowo obierze sobie za cel różne elementy wyposażenia domu, na czele z meblami – drewnianymi oraz tapicerowanymi. Musisz zaakceptować fakt, że w ciągu pierwszych dni zaczniesz odkrywać coraz więcej różnego rodzaju uszkodzeń. To jednak minie.

Zrzucone luźne przedmioty

Tego także nie da się uniknąć. Każdy świeżo upieczony właściciel kota musi się nauczyć, że mając mruczka i zostawiając go samego na cały dzień trzeba zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty – wazony, bibeloty, sprzęt elektroniczny, płyty etc. Kot eksplorując mieszkanie nie będzie się przejmować tym, że może coś strącić. Co więcej: karcenie go za to jest niedopuszczalne, ponieważ wina za taki stan rzeczy zawsze spoczywa na właścicielu.

Zabrudzona podłoga, dywan, wykładzina etc.

Mamy na myśli oczywiście mocz oraz kał. Szczególnie młode koty, które znalazły się w stresującej dla nich sytuacji, mogą przez kilka pierwszych dni załatwiać się w nie do końca kontrolowany sposób, również poza kuwetą. Nie jest to nic nadzwyczajnego – właściciel musi się tutaj wykazać cierpliwością. Jeśli jednak ta nieprzyjemna sytuacja powtarza się przez wiele tygodni, to warto odwiedzić z kotem weterynarza – być może zwierzak ma jakiś problem zdrowotny.

Pozrywane firanki, zasłony

Kolejna standardowa „niespodzianka”, jaka może na Ciebie czekać po powrocie do domu. Nie jest to oczywiście nic fajnego, natomiast musisz zdać sobie sprawę, że wszelkie zwisające luźno przedmioty są super atrakcją dla nudzącego się kota. Jeśli masz bardzo cenne firanki i zasłony, to sugerujemy je zdjąć przed zostawieniem mruczka samego na cały dzień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie