Chyba każdy właściciel kota uwielbia te chwile, gdy pupil wskakuje na kolana i domaga się głaskania. Kocia sierść jest bardzo przyjemna w dotyku i delikatna, ale nie jest to dane raz na zawsze. O sierść pupila po prostu trzeba regularnie dbać – tylko wówczas zagwarantujemy sobie i kotu, że jego puszyste futro będzie piękne, lśniące i miłe w dotyku. Na czym polega pielęgnacja kociej sierści? Oto 6 najważniejszych zasad.
- Regularne czesanie – koty wszystkich ras (poza pozbawionymi włosów) potrzebują częstego czesania. Persy są pod tym względem szczególnie wymagające. Generalnie musisz przyjąć, że czekać Cię będzie czesanie pupila przynajmniej raz na 1-2 tygodnie. Zabieg ten musi trwać co najmniej 20-30 minut. Służy nie tylko wygładzeniu sierści, ale także usunięciu z niej zabrudzeń. Czesanie jest również dla kota świetną formą masażu. Skóra staje się lepiej ukrwiona, dzięki czemu prawidłowo przekazuje składniki odżywcze do mieszków włosowych.
- Ważne, czym czeszesz – w przypadku kotów krótkowłosych najlepiej jest sięgnąć po metalowy grzebień o gęstym rozmieszczeniu zębów. Sam grzebień to jednak za mało. Potrzebna będzie jeszcze szczotka z naturalnego włosia, którą usuwamy martwe włosy. Szczotkę można zastąpić gumową rękawiczką, ale jej używanie jest mniej przyjemne dla kota.
- Zwróć uwagę, jak czeszesz – nie może być tutaj żadnego przypadku. Czeszemy zawsze w kierunku wzrostu włosa. Wyjątek stanowi wyczesywanie martwych włosów, kiedy to przy użyciu szczotki wykonujemy ruchu w kierunku głowy, ale kończymy i tak wygładzeniem futra w stronę ogona.
- Od czasu do czasu postaw na fachowy zabieg – przynajmniej raz na 2 miesiące staraj się oddać swojego pupila w ręce profesjonalnego groomera. Wykona on podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, przystrzyże futerko, usunie kołtuny, a przy okazji zajmie się też pazurkami i uszami Twojego kota.
- Codzienne czesanie jest bardzo wskazane – kota naprawdę warto czesać nawet codziennie. Taki zabieg nie musi trwać pół godziny. Wystarczy, że poświęcisz na niego kilka minut. Użyj metalowego grzebienia i po prostu rozczesz futro pupila, aby nadać mu blask. Podczas czesania rozprowadzasz po włosach łój, czyli naturalny nabłyszczacz.
- Pamiętaj o kąpieli – kot musi być regularnie kąpany. Oczywiście jeśli nie wychodzi na zewnątrz można to robić rzadko, ale w przypadku kotów wychodzących kąpiel przyda się nawet raz w miesiącu. Owszem, będzie to za każdym razem trudne przejście, dlatego pamiętaj, aby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać pupila do kąpieli.
Koty niekoniecznie lubią opisane przez nas zabiegi pielęgnacyjne. Co można na to poradzić? Staraj się odwracać uwagę pupila od grzebienia i szczotki, np. jakimś smakołykiem. Ważne jest także, aby oswoić zwierzę z narzędziami do pielęgnacji już w okresie kocięcia – z dorosłym kotem na pewno będzie dużo trudniej.
Rada
Pamiętaj, że te zabiegi pielęgnacyjne muszą być uzupełnione prawidłowym odżywianiem. Kot, który je fatalnej jakości karmę prędzej czy później zapadnie na zdrowiu, a pierwszym tego objawem będzie właśnie pogorszenie wyglądu sierści, włącznie z jej wypadaniem.