Chcesz zaadoptować kota – sprawdź jak się na to przygotować

Planujesz zaadoptować małego koteczka? A może chcesz przygarnąć kocią sierotę ze schroniska? Niezależnie skąd zwierzak będzie pochodzić pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu mieszkania na jego przybycie. Sprawdź co będzie Ci potrzebne, by poczuł się komfortowo w Twoim domu.

Najpotrzebniejsze sprzęty

Podstawowym wyposażeniem dla Twojego kota to oczywiście jego ubikacja, czyli kuweta. Nie każdy o tym wie, ale koty zdecydowanie wolą załatwiać swoje potrzeby w spokoju, kiedy nikt ani człowiek ani inny zwierzak mu nie przeszkadzają. Dlatego też całkiem dobrym rozwiązaniem są kryte kuwety, które dodatkowo ograniczają rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Należy również znaleźć dla niej właściwe miejsce. Przede wszystkim nie powinna stać w pobliżu misek z jedzeniem i wodą, za to w miejscu w miarę spokojnym. Może być to kącik np. w toalecie lub łazience.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia domu, w którym jest kot to drapak. Każdy koci milusiński musi sobie na czymś ostrzyć pazurki. Jeśli nie będzie miał do tego odpowiedniego miejsca wybierze do tego celu meble i dywany. Oferta drapaków w sklepach jest naprawdę bardzo szeroka. Mogą mieć one formę prostych deseczek przytwierdzanych do ściany lub wolnostojącą np. z zabawką lub budką do spania.

Co jest jeszcze potrzebne? Oczywiście zabawki. Mogą być to różnego rodzaju myszki, piłeczki np. z dzwoneczkami, czy też wędki z kolorowymi piórkami do wspólnych zabaw. Koty również chętnie bawią się różnymi drobnymi przedmiotami, np. plastikowymi nakrętkami od butelek czy słomkami.

Pierwsze dni w nowym miejscu

Trzeba pamiętać, że kot przybywając do nowego domu i ludzi, których jeszcze nie zna może się czuć na początku nieswojo. Oczywiście jego reakcje będą zależeć od wieku oraz życiowych doświadczeń, jednak trzeba mu dać czas na zaadoptowanie się w nowym miejscu. Można mu to jednak ułatwić. Zacznij od wybrania pokoju, w którym kot spędzi kilka pierwszych dni zanim pozna całe mieszkanie. Najlepiej by było to pomieszczenie, gdzie Ty albo ktoś z rodziny często przebywa. Przygotuj tam przestrzeń, gdzie kot będzie mógł się schować i czuć bezpiecznie, takim idealnym miejscem jest szafa. Można również wyciąć dziurę w większym kartonie tak, by zwierzak mógł się w nim swobodnie schować. W pobliżu legowiska ustaw miseczki z wodą i jedzeniem, a nieco dalej kuwetę. Dzięki ograniczeniu przestrzeni, kot będzie miał czas by aklimatyzować się do nowego otoczenia w potrzebnym mu tempie. Jak długo to będzie trwać zależy już od niego.

Utrzymanie czystości w domu

Niestety obecność zwierzaka w domu powoduje, że znacznie łatwiej i szybciej się brudzi. Co więcej jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o czystość pojawi się w domu nieprzyjemny zapach. Na pewno do utrzymywania czystości w domu przydadzą się odpowiednie sprzęty. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Mieszkasz ze zwierzakiem sprawdź jakie urządzenia AGD przydadzą się przy sprzątaniu sierści”. Niezwykle istotne jest również dbanie o czystość kuwet, powinny być myte raz w miesiącu, a także mieć właściwe dobrany piasek. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ekologiczne żwirki zbrylające pochodzenia naturalnego. Pamiętaj, że koty lubią czystość i niezbyt niechętnie korzystają z brudnych kuwet.

Dzięki tym kilku prostym zasadom Twój zwierzak na pewno szybko poczuje się u Ciebie jak w domu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie