Wielu rodziców doskonale zna ten obrazek: dziecko pewnego dnia przychodzi do domu, najczęściej po wizycie u kolegi czy koleżanki, i ogłasza kategorycznie, że chce mieć zwierzaka. Najczęściej obiektem jego marzeń jest pies lub kot. Co zrobić w takiej sytuacji? Można oczywiście spełnić dziecięcą prośbę, o ile sami wcześniej myśleliśmy o sprawieniu mu zwierzęcia. Zanim jednak się na to zdecydujemy, dokładnie przeanalizujmy kilka spraw. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 6 zasad, o których muszą pamiętać rodzice chcący kupić dziecku kota.
- Dobrze się zastanów – przygarnięcie pod swój dach jakiegokolwiek zwierzaka, a szczególnie kota, jest bardzo odpowiedzialną decyzją, której pod żadnym pozorem nie wolno podejmować na bazie emocji i próśb dziecka. Pamiętaj, że zwierzę nie jest zabawką, może się przecież zdarzyć, że zachoruje, a koszty leczenia – często wysokie – rodzice będą musieli pokryć z własnej kieszeni.
- Weź pod uwagę wiek dziecka – to pomoże Ci podjąć decyzję i uznać, czy dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, aby posiadać zwierzaka. Małe dzieci nie potrafią przecież opiekować się kotem, nie kupią mu karmy, nie pójdą z nim do weterynarza. Te obowiązki spadną na Ciebie. Faktem jest jednak, że jeśli jesteśmy konsekwentni i wymagający, to dziecko przy zwierzaku dużo szybciej dojrzewa i uczy się odpowiedzialności.
- Dobrze przeanalizuj wybór rasy – nie kieruj się przy tym modą czy zachwytami dziecka nad konkretną rasą. Pamiętaj, że kot dorośnie i np. persa trzeba będzie codziennie pielęgnować wyczesując mu futro – dla dziecka będzie to koszmar i obowiązek ten spadnie na rodziców. Weź również pod uwagę cechy charakterologiczne konkretnej rasy tak, aby były one tożsame z osobowością dziecka.
- Zaangażuj w wybór kota dziecko – koniecznie zabierz pociechę do hodowli, a najlepiej do schroniska, pokaż mu, czym kończy się nieodpowiedzialne podjęcie decyzji o przygarnięciu zwierzaka, który szybko się znudzi. Będąc w hodowli poproś hodowcę, aby opowiedział dziecku o rasie, pokazał mu zarówno kociaki, jak i dorosłe osobniki. Jest spora szansa, że dziecko się zafascynuje i poczuje dużo większą odpowiedzialność za nowego przyjaciela.
- Nigdy nie kupuj kota „na prezent” - dziecko po początkowym zachwycie może szybko uznać, że opieka nad zwierzakiem jest dla niego zbyt męcząca. Polskie schroniska znają tysiące takich opowieści. Dziecko absolutnie nie może być zaskoczone pojawieniem się kota w domu, musi wcześniej być na to przygotowane. To do rodziców należy obowiązek udzielenia pociesze wszystkich informacji na temat przyjemności, ale też czasami przykrych obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia.
- Sprawdź, czy dziecko nie ma alergii na kocią ślinę – można to stwierdzić po wizycie u alergologa i przeprowadzeniu badań. Jeśli okaże się, że dziecko jest uczulone na koci alergen, to lepiej zrezygnujcie z zakupu zwierzaka. Skończy się bowiem tym, że pociecha będzie musiała kota unikać i wszystkie obowiązki związane z jego utrzymaniem spadną na rodziców.
Jak widać, do kwestii zakupu czy przygarnięcia kota trzeba podejść bardzo rozważnie i kompleksowo. Dzieci nie rozumieją wielu rzeczy, nie znają konsekwencji, nie potrafią sobie wyobrazić, jak wymagająca jest pielęgnacja kota. To do nas należy ich uświadomienie. Kot świetnie wpływa na rozwój dziecka, ale tylko wtedy, gdy jest kochany i objęty jego opieką.