Być odpowiedzialnym właścicielem kota – co to właściwie oznacza?

Odpowiedzialność to trudna sztuka, której człowiek uczy się przez całe życie. Jesteśmy odpowiedzialni za wiele spraw, przede wszystkim za rodzinę i zwierzęta domowe. One nam ufają, obdarzają bezgraniczną miłością i człowiekowi nie wolno tego zniweczyć. Bycie odpowiedzialnym właścicielem kota sprowadza się nie tylko do zapewnienia pupilowi pełnej miski i ciepłego kąta. To także profilaktyka chorób. Oto podstawowe elementy odpowiedzialnej opieki nad kotem.

Szczepienia

Twój kot musi otrzymać komplet szczepień przeciwko najpoważniejszym chorobom wirusowym, w tym wściekliźnie. Masz obowiązek stosować się do kalendarza szczepień – nie możesz zapominać o umówionych wizytach, bo pominięcie dawki skutkuje zmniejszeniem skuteczności ochrony. Plan szczepień ułoży weterynarz.

Odrobaczanie

Jeśli Twój kot nie jest wypuszczany na dwór, możesz go odrobaczać raz na pół roku. Nie zwalnia Cię to natomiast zupełnie z obowiązku ochrony pupila przed pasożytami. Wielu właścicieli błędnie sądzi, że kot siedzący w domu nie jest narażony na kontakt z robakami. Jest zupełnie inaczej. Groźne pasożyty można przynieść na podeszwach butów czy na płaszczu. W przypadku kotów wychodzących odrobaczanie należy przeprowadzać raz na kwartał.

Sterylizacja

Kot nie jest przeznaczony do rozrodu? W takim razie wyświadcz mu przysługę i poddaj go sterylizacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotek, które notorycznie cierpią na problemy wynikające z nieposiadania potomstwa: ciąże urojone i nowotwory. Kastracja kocura, zwłaszcza wychodzącego, jest natomiast dołożeniem cegiełki do walki z problemem bezdomnych kotów.

Walka z pasożytami

Nie chodzi tylko o wspomniane odrobaczanie, ale też o zabezpieczanie pupila przed pchłami, kleszczami czy wszami. Koty są tak samo podatne na ich atak, jak psy. Odpowiedzialny właściciel musi więc zainwestować w dobre preparaty zwalczające pasożyty, a także regularnie przeglądać skórę pupila w poszukiwaniu robaków.

Morfologia

Regularne wykonywanie badań morfologicznych pozwoli w porę wykryć groźną chorobę, jak chociażby powszechne u kotów schorzenia nerek. Morfologia nie jest droga, można ją zlecić swojemu lekarzowi weterynarii. Warto wybrać opcję z profilem trzustkowym i wątrobowym. Takie badanie przeprowadza się raz do roku.

Nie jest tego tak dużo, prawda? W takim razie od razu zacznij pracować na miano odpowiedzialnego właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie