Alergicy z wizytą u kociarza. Co możesz zrobić, by ulżyć swoim gościom?

Białka znajdujące się w kociej ślinie są bardzo silnym alergenem. Wiele osób nawet nie wie o swoim uczuleniu do czasu, aż nie odwiedzą mieszkania czy domu, w którym przebywa mruczek. Jeśli masz kota i szykujesz się do wizyty alergików, to koniecznie zadbaj o jak najwyższy komfort swoich gości. Co możesz zrobić? Najważniejsze zasady znajdziesz w naszym poradniku.

Wywietrz mieszkanie

Zrób to już na kilka godzin przed planowaną wizytą znajomych. Idealnie byłoby również wcześniej zamknąć kota w jednym pomieszczeniu, do którego goście nie będą mieli wstępu (np. sypialnia). Dzięki temu ograniczysz rozprzestrzenianie się alergenów, które mogą się znajdować w kociej sierści. Dokładne wietrzenie mieszkania powinno pomóc, dlatego nie wahaj się przed szerokim otwarciem okien (nawet zimą).

Porządne sprzątanie

Dobry gospodarz zawsze przygotowuje mieszkanie do wizyty gości, ale w przypadku kociarzy, którzy mają znajomych alergików, porządki powinny być wyjątkowo pieczołowite. Bardzo dokładnie odkurz wszystkie powierzchnie, również pod meblami czy sofą. Jeśli masz w mieszkaniu dywany, to dobrze byłoby je zwinąć na czas wizyty gości i przechować np. w piwnicy. Rozważ również zdjęcie grubych zasłon, na których mogą się znajdować alergeny.

Jeśli pozwala Ci na to czas, to zalecamy również umycie tapicerki, z której będą korzystać Twoi goście. Roztwór wody z octem powinien rozwiązać sprawę alergenów na sofie, fotelach czy krzesłach obitych materiałem.

Rada

Pamiętaj również o zmianie ręcznika do wycierania rąk w łazience. Kot mógł zostawić na nim swoje alergeny.

Masz odświeżacz powietrza?

Jeśli tak, to świetnie – koniecznie włącz go na kilka godzin przed wizytą gości i pozostaw w trybie pracy aż do ich wyjścia. Co prawda odświeżacze powietrza nie usuwają 100% alergenów, ale jednak w znacznym stopniu je izolują, co powinno przynieść ulgę uczulonym znajomym.

Wyproś kota

Na czas wizyty znajomych alergików kot powinien przebywać w osobnym pomieszczeniu. Nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę. Nie próbuj „oswoić” uczulonych osób z alergenami, bo to niczego nie da. Zamknij kota w sypialni, zapewnij mu dostęp do wody i smakołyków. Zwierzak spokojnie da sobie radę przez tych kilka godzin, a Ty przynajmniej będziesz mieć czyste sumienie i pewność, że impreza nie zakończy się przedwcześnie z powodu napadu alergicznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.