Wyprawka dla kota - o czym nie możesz zapomnieć?

Pierwsze dni w nowym otoczeniu są dla każdego kota bez względu na jego wiek olbrzymim stresem i wyzwaniem. Całkowita zmiana otoczenia. Obcy teren, ludzie a czasami też inne zwierzęta są generatorami stresu i kompletnego zdezorientowania. Dlatego tak istotnym przed przybyciem nowego domownika jest odpowiednie przygotowanie domu i wyprawki. Jak zatem przygotować dom na przyjęcie kota? I jak sporządzić wyprawkę, by niczego w niej nie zabrakło?

Bezpieczeństwo otoczenia podstawą  

Bezsprzecznie w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo nowego domownika. Przez pozbycie się z jego otoczenia wszelkich trujących dla zwierzaka roślin i przedmiotów, niebezpiecznych dla jego zdrowia i życia. Takich jak środki czystości, małe gwoździki, śrubki itp.  

Kolejnym istotnym aspektem jest zabezpieczenie specjalną siatką okien i drzwi, co uniemożliwi potencjalną ucieczkę i zabezpieczy kociaka przed możliwością upadku z wysokości. Zakup takiej siatki jest pierwszym z podstawowych elementów kociej wyprawki niezbędny jeszcze przed pojawieniem się pupila w domu.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem kociej wyprawki związanej z łagodzeniem stresu związanego ze zmianą otoczenia są kocie feromony dostępne w dobrych sklepach zoologicznych, takich jak internetowy sklep https://fera.pl/. Feromony takie pozwolą skutecznie złagodzić siłę stresu nowego domownika.  

Ponadto należy odpowiednio przygotować przestrzeń, w której będzie mieszkał mruczek. W związku, z czym należy zadbać o miejsce służące do snu i wypoczynku. Spokojnego spożywania posiłków, a także o przestrzeń przeznaczoną do zabawy i miejsce do kociej toalety.   

Wyprawka dla kota.   

Elementy wyprawki dla kociego przyjaciela pozwolą stworzyć dla niego sprzyjające warunki w nowym otoczeniu. Dlatego ważne jest, by niczego w niej nie zabrakło.  

Podstawowym elementem wyprawki jest oczywiście karma dla kota. Należy oczywiście kupić nową najlepszą z możliwych i oczywiście zarówno suchą, jak i przede wszystkim mokrą z uwagi na fakt, że koty bardzo mało piją i warto urozmaicić ich dietę o karmę mokrą, która również dostarczy im płynów.   

Jednakże w pierwszych dniach warto zadbać o to, by forma żywienia nie ulegała zmianie i była dokładnie taka, jaką kot dostawał dotychczas.

Nową karmę natomiast należy wprowadzać stopniowo, zwiększając systematycznie zawartość nowej. Pozwoli to uniknąć niechcianych objawów ze strony układu pokarmowego związanych z drastyczną zmianą diety.  

Oczywiste elementy wyprawki  

Do oczywistych elementów kociej wyprawki należą:   

Miseczki na jedzenie i wodę.

Przy czym warto wybierać miseczki ceramiczne, szerokie i niezbyt głębokie, ponieważ kocie wibrysy są bardzo czułe i mogą przeszkadzać przy próbach zagłębiania mordki w głębszej miseczce. Poza tym ceramiczne miseczki gromadzą znacznie mniej bakterii od plastikowych. I są dosyć ciężkie, co asekuruje je przed ciągłym przesuwaniem.  

Kuweta dla kota.

W sprzedaży są dostępne zarówno kuwety otwarte, jak i zamknięte. Jednakże przy zmianie otoczenia i stresie związanym z nowym miejscem zamieszkania bezsprzecznie lepiej sprawdzi się kuweta otwarta. Mimo iż wiąże się ona z możliwością rozsypywania żwirku przez kota.

Po okresie adaptacji warto ją wymienić na kuwetę zamkniętą, która ogranicza możliwość zabrudzania przestrzeni wokół kuwety i dodatkowo zapewnia zwierzakowi intymność i minimalizuje intensywność niechcianych zapachów z kuwety.  

Legowisko dla kota.

Dopasowane do preferencji i rozmiaru kota. Miękkie i w zależności od upodobań kociego przyjaciela płaskie, w postaci domku lub budki. Umieszczone w lokalizacji, w której nowy domownik najchętniej wypoczywa.  

O wyprawce słów jeszcze kilka 

Zabawki, które w przypadku kotów dorosłych zapewniają rozrywkę i zaspokajają naturalną potrzebę polowania. I w przypadku małych kociaków umożliwiają szlifowanie kunsztu myśliwskiego.

Przy wspólnych zabawach bardzo dobrze sprawdzają się lasery i wędki. Natomiast do zabaw samodzielnych warto zakupić różnego rodzaju piłeczki, materiałowe myszki lub poduszeczki, które kot będzie mógł podrzucać, a także  zabawki typu wańka-wstańka.  

Kolejnym niezbędnym elementem kociej wyprawki, o którym nie wolno zapomnieć jest szczotka do pielęgnacji sierści. Jako atrybut przeznaczony do kociej pielęgnacji powinna mieć przede wszystkim zaokrąglone końcówki, które będą chroniły kocią skórę przed potencjalnym zadrapaniem w trakcie wyczesywania. I przyczynią się do kojarzenia zabiegu z przyjemnością.

Dobrze sprawdzają się szczotki gumowe z zaokrąglonymi wypustkami lub specjalne gumowe rękawice z drobnymi gumowymi wypustkami po wewnętrznej stronie.  

Drapak.

Jest niezbędnym elementem wyposażenia kociej wyprawki zaspokajającym naturalną potrzebę drapania, która jest swoistym rodzajem kociej gimnastyki. Pomaga bowiem rozciągać mięśnie łapek. I wspiera ścieranie zrogowaciałej warstwy pazurków.

Przy czym dokonując wyboru drapaka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego stabilność. Ponieważ kotom w trakcie zabawy często zdarza się wywracać drapak siłą rozpędu małego kociego ciała.  

Mniej oczywisty atrybut kociej wyprawki  

Do mniej oczywistego elementu kociej wyprawki należy transporter. Jego zakup jest często odwlekany przez opiekunów z uwagi na fakt, iż nie zawsze jest on od razu potrzebny. Niemniej jednak jest on istotnym elementem wyposażenia kociej wyprawki gwarantującym kotu bezpieczeństwo w trakcie podróży, chociażby na wizytę u weterynarza.

Przy czym przy wyborze transportera warto zwrócić szczególną uwagę na jakość drzwiczek i ich zamknięcie. Istotne jest by sposób ich wykonania i rodzaj materiału uniemożliwiały zwierzakowi ich otworzenie i wydostanie się na zewnątrz. Poza tym należy pamiętać, że wielkość transportera musi zapewniać kotu możliwość swobodnego poruszania się w nim. W związku, z czym musi on być dopasowany do wielkości kota. 

 

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie