Jak rozpoznać oznaki stresu u kota?

Nie tylko ludzie doświadczają stresu. Koty, jako zwierzęta – wbrew pozorom – bardzo wrażliwe, również są narażone na jego zgubne skutki. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, co może stresować kota, jak rozpoznać objawy i jak pomóc mruczkowi odzyskać spokój. Oto garść najistotniejszych faktów!

Stres jest… dobry?!

Tak. Stres jest potrzebny, ponieważ to on w dużej mierze warunkuje przetrwanie. Gdyby kot zupełnie nie przejmował się tym, że np. atakuje go niebezpieczne zwierzę albo zaraz umrze z głodu czy zimna, koci gatunek miałby nikłe szanse na przeżycie. Po tym, gdy stresor, czyli bodziec wywołujący stres, znika, organizm powinien powrócić do równowagi. Problem pojawia się wówczas, gdy tak się nie dzieje, bo stres jest długotrwały lub/i zbyt intensywny. W tej sytuacji organizm przestaje sobie z nim radzić.

Co wywołuje stres u kota?

Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na psychikę kota. Jeśli kot za młodu nie przeszedł właściwej socjalizacji i habituacji, stres i nieadekwatne do okoliczności reakcje może wywoływać u niego dosłownie wszystko – ludzie, zwierzęta, dźwięki a nawet zapachy. Innymi słowy – wszystko to, co nas otacza i nie powinno być postrzegane jako źródło zagrożenia. Taka sytuacja wymaga konsultacji z behawiorystą zwierzęcym.

Wolne od stresu nie są jednak również koty w pełni zdrowe, dobrze socjalizowane i pewne siebie. Mogą one doświadczać go np. z powodu karcenia, pojawienia się nowego domownika, braku kontaktu z opiekunem, nagłej zmiany codziennej rutyny, przeprowadzki czy odejścia kogoś bliskiego. Ponadto stres może być wywołany m.in. przez niekorzystną dietę, brudną kuwetę, nudę, brak aktywności fizycznej i możliwości zaspokajania naturalnych potrzeb, brak miejsca do odpoczynku.

Oznaki stresu u kota

Jeśli kot pozostaje pod ciągłym wpływem stresu i nie radzi sobie z nim, łatwo zauważyć symptomy, które o tym świadczą. Mruczek, do tej pory spokojny, towarzyski i łagodny, może zacząć reagować ucieczką na widok opiekuna, gości czy nawet na najmniejszą zmianę w otoczeniu (np. dźwięk przejeżdżającego samochodu lub trzaśnięcie drzwiami). Może też wykazywać zachowania agresywne.

Zestresowane koty często stają się apatyczne, szukają kryjówki, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, mogą odmawiać jedzenia. Inne niepokojące zachowania to uporczywe drapanie, wylizywanie a nawet wygryzanie sierści, częste biegunki i wymioty.

Jak pomóc zestresowanemu kotu?

Postaraj się zapewnić podopiecznemu możliwie najbardziej spokojne, przewidywalne środowisko. Zadbaj o to, aby miał kilka wygodnych kryjówek w domu (np. budka, kartonowe pudełko) i nie zmuszaj go do kontaktu, jeśli tego nie chce. Z kolei w przypadku, gdy szuka uwagi, baw się z nim i pozwól mu „polować”, aby mógł choć w tej formie realizować łańcuch łowiecki. Pamiętaj o tym, że po złapaniu „zdobyczy” powinien otrzymać smakołyk.

Pilnuj czystości kuwety oraz tego, aby kot zawsze miał dostęp do świeżej wody i karmy. Podawaj mu wyłącznie najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy SPECIFIC™, aby jego organizm otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wypróbuj feromony (np. te dostępne są w postaci dyfuzora) dostępne bez recepty.

Umów się także na wizytę do lekarza weterynarii. Wyżej wymienione objawy i inne niepokojące zmiany w zachowaniu mogą być spowodowane nie tylko stresem, ale rozwojem choroby, której nie jesteś w stanie samodzielnie zdiagnozować i leczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie