Nie bez powodu pojawienie się nowego kociego członka rodziny dla wielu osób jest bardzo dużym przeżyciem. Warto jednak pamiętać, że adoptując zwierzę, stajemy się za nie w pełni odpowiedzialni. Dlatego też przed przyprowadzeniem pupila do domu powinniśmy zadbać o prawidłową kotyfikację całego mieszkania, czyli o wyposażenie go w atrakcyjne dla kotów drapaki, odpowiednie legowiska, trwałe miseczki, kuwety i zapas karmy. Niekiedy jednak okazuje się, że początkujący opiekunowie czują się zagubieni z powodu bardzo dużej oferty poszczególnych sklepów zoologicznych. Z tego powodu warto dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w kociej wyprawce przed pojawieniem się pupila w domu, a w które produkty możemy zainwestować, gdy lepiej poznamy charakter czworonoga.
Decydując się na adopcję kota, powinniśmy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiedniej karmy i żwirku. Wiele osób popełnia błąd, decydując się na suchą karmę, która cechuje się wysoką zawartością węglowodanów oraz jest wysoko przetworzona. Warto przy tym wspomnieć, że koty to bezwzględni mięsożercy, a ich pokarm powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Dlatego też godną uwagi propozycją staje się mokra karma z dużą zawartością mięsa mięśniowego i bez dodatku zbóż. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w pokarmie nie znajduje się zbyt wiele ziemniaków, mąki, kukurydzy lub ryżu, które mają negatywny wpływ na pracę kociego żołądka oraz jelit. Świetnym wyborem będą takie produkty jak karma Moonlight, Gussto czy Animonda Carny, które znajdziemy w ofercie sklepu zooglobe.pl.
Oprócz karmy warto również wybrać odpowiedni żwirek dla kota. Pierwszy żwirek powinien być taki sam lub bardzo podobny do tego, z którego kot korzystał przed adopcją — dzięki temu zmniejszymy stres u pupila związany z nagłymi zmianami i zachęcimy go do korzystania z kuwety, unikając jednocześnie wpadek załatwiania się poza kuwetą. Kiedy kot poczuje się pewnie w nowym otoczeniu, możemy zmienić żwirek na inny.
Dużym uznaniem cieszą się żwirki bentonitowe, drewniane oraz kukurydziane, które bardzo dobrze się zbrylają i występują w różnych wersjach zapachowych. Warto dobrać do nich dużą kuwetę, która wymiarami będzie przynajmniej o połowę większa od naszego kota, pamiętając przy tym, że małe kociaki bardzo szybko rosną. Ponadto nie wszystkim kotom spodobają się zamykane kuwety — pewnego rodzaju rozwiązaniem będzie wówczas usunięcie drzwiczek.
Innym często popełnianym błędem jest zakup złego drapaka, który będzie cechował się zbyt małymi wymiarami lub brakiem stabilności. W efekcie kot może zacząć drapać meble lub inne przedmioty, które okażą się dla niego bardziej atrakcyjne. Dlatego też warto zainwestować w drapak, który wytrzyma w nienaruszonym stanie wiele długich lat i skutecznie odciągnie uwagę kota od mebli. Godny uwagi drapak powinien mieć przynajmniej 150-170 cm wysokości oraz wyróżniać się słupkami o średnicy wynoszącej minimum 10 cm. Tego typu słupki sprawią, że drapak będzie stabilny. Oprócz tego warto wspomnieć, że niektóre koty wolą ostrzyć pazurki w poziomie. Wówczas oprócz wysokiego drapaka, po którym kot będzie mógł biegać i z którego obejrzy świat z góry, idealną propozycją będą tekturowe maty do drapania.
Artykuł partnera