Widoczna trzecia powieka u kota - czy to powód do niepokoju?

Budowa kociego narządu wzroku jest charakterystyczna i może różnić się w zależności od rasy naszego pupila. Koty oraz inne ssaki posiadają trzecią powiekę, która znajduje się między wewnętrznym kącikiem oka a dolną powieką. To niewielka biała błonka, która pełni ważne funkcje w organizmie kota. Przeczytaj czy trzecia powieka u twojego kota jest powodem do niepokoju.

Trzecia powieka u kota – czy to normalne?

Trzecia powieka u kotów jest czymś zupełnie naturalnym i dopóki nie jest często widoczna, jako właściciel nie masz powodów do obaw. Jest to biała, nieprzezroczysta błona, zbudowana z tkanki chrzęstnej i pokryta śluzówką. Potocznie trzecia powieka nazywana jest migotką, ponieważ w sytuacji zagrożenia może poruszać się ona u niektórych osobników. Zwykle trzecia powieka jest schowana, pojawia się u kotów, gdy śpią.

Widoczna trzecia powieka u kota – co należy zrobić?

Budowa narządu wzroku u różnych ras kotów różni się, dlatego u kotów brytyjskich czy perskich możesz częściej zauważać trzecią powiekę niż u innych ras. Jednak pojawia się ona zazwyczaj podczas spoczynku. Można ją łatwo zauważyć, ponieważ koty o krótkich pyszczkach przez tę błonę nie mogą dotknąć oka. W sytuacjach, kiedy trzecia powieka występuje u twojego kota nieprzerwanie w ciągu dnia, to sygnał, aby zgłosić się do weterynarza. Najlepszą opiekę weterynaryjną w przypadku różnych dolegliwości twój pupil otrzyma w przychodni https://www.przychodnianovet.pl/. Kiedy zauważysz długo utrzymującą się trzecią powiekę na oku twojego kota, nie próbuj jej ściągać lub podawać leków przeznaczonych dla ludzi, lecz zabierz zwierzę do specjalisty.

Funkcje trzeciej powieki u kotów

Budowa kociego oka i obecność w nim trzeciej powieki nie jest przypadkowa. Migotka pełni ważne funkcje w kocim organizmie i zapobiega rozwijaniu się chorób narządu wzroku. Głównym zadaniem trzeciej powieki u kotów jest ochrona oka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pyły i zanieczyszczenia z otoczenia. Dodatkowa powieka odpowiada również za prawidłowe nawilżenie rogówki oraz produkcję łez. W stresowych sytuacjach błona nasuwa się na oko, zasłaniając je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Przyczyny widocznej migotki u kotów

Trzecia powieka jest czymś naturalnym u kotów i może wysuwać się podczas snu czy sytuacji, w których kotek czuje się zagrożony. Jednak widoczność trzeciej powieki w ciągu dnia nie jest normalna. Występuje kilka przyczyn, sugerujących schorzenia, przez które kot ma oczy zasłonięte błoną. Widoczna lub zaczerwieniona trzecia powieka może oznaczać uszkodzenia mechaniczne lub zadrapanie przez inne zwierzę. Oprócz tego migotka u kota może sygnalizować infekcję, choroby wirusowe, obecność pasożytów w organizmie, odwodnienie i niedożywienie, osłabienie i spadek masy ciała, czy nawet zaburzenia nerwowe. Nieustannie widoczna trzecia powieka u kota może wskazywać na obecność poważnych chorób, nawet nowotworowych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka twojego pupila u weterynarza.

Jak leczyć widoczną trzecią powiekę u kotów?

Kiedy u twojego kota notorycznie pojawia się trzecia powieka, pod żadnym pozorem nie rób nic na własną rękę. Lekarstwa przeznaczone dla ludzi lub nawet przemywanie oczu rumiankiem może pogorszyć stan kota. Zabierz go do weterynarza, który przeprowadzi specjalistyczne badania okulistyczne, które wykryją przyczynę nieprawidłowości i złagodzą dyskomfort odczuwany przez kota. Na podstawie wyników badań lekarz dobierze odpowiednie metody leczenia, zazwyczaj są to krople do oczu. W przypadku poważnej choroby weterynarz może usunąć trzecią powiekę. Wpływa to na późniejsze zdrowie kota, ponieważ zwierzę będzie miało tendencje do przesuszania się oka, ponieważ zmniejszy się produkcja łez.

Trzecia powieka stanowi naturalną budowę oka kociego oraz spełnia ważne funkcje w jego organizmie. Niektóre rasy kotów mają wysuniętą powiekę podczas snu, ponieważ kształt ich pyszczka się do tego przyczynia. W innych przypadkach wystająca trzecia powieka powinna być skonsultowana z weterynarzem, który wyda odpowiednie zalecenia, dotyczące pielęgnacji kota.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie