Odrobaczanie kota – o czym powinieneś wiedzieć?

Szacuje się, że w Polsce żyje około 6 milionów kotów, z czego zdecydowana większość to „wolnościowcy”. Mruczki mające dom z reguły nie mogą narzekać na swój los: zawsze pełna miska, czysta kuweta, wieczorne wylegiwanie się na kolanach, zabawa, niezmącony sen w ciągu dnia itd. Czy jednak wiesz, że chcąc zapewnić kotu idealne warunki, trzeba zadbać o jego ochronę przed robakami? Dotyczy to również mruczków niewychodzących. Regularne odrobaczanie kota to warunek długiego i szczęśliwego życia Twojego pupila. Spokojnie – nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiedni preparat.

Czy naprawdę musisz odrobaczać Twojego kota?

Robaki u kotów są tak powszechnym problemem, że odrobaczanie nie jest wyborem, ale koniecznością – i to nawet w sytuacji, gdy Twój kot jest typem kanapowca, który całe swoje dotychczasowe życie spędził w ciepłym domu. Pytanie tylko, jak często odrobaczać kota?

To już zależy od trybu jego życia i warunków, w jakich na co dzień przebywa. Warto tutaj kierować się prostym do zapamiętania schematem:

  • Kot niewychodzący – mruczek, który przebywa tylko w domu jest w minimalnym stopniu narażony na ryzyko zetknięcia się z pasożytami, jak nicienie czy tasiemiec. Nie zjada gryzoni, dostaje wysokojakościową karmę i nie je surowego mięsa z nieznanego źródła. W takim przypadku zalecane jest badanie kału lub odrobaczanie kota co 6-12 miesięcy (przeciwko nicieniom).
     
  • Kot wychodzący – dużo bardziej narażony na choroby oraz kontakt z robakami. Szczególnie dotyczy to mruczków, które nie pogardzą upolowaną zdobyczą . Dlatego kot wychodzący powinien mieć wykonywane badanie kału 4 razy w roku i w zależności od wyniku lekarz weterynarii zdecyduje o wprowadzanym leczeniu. Jeżeli badanie nie zostanie wykonane, kot profilaktycznie powinien być odrobaczany przeciwko nicieniom i tasiemcom przynajmniej raz na 3 miesiące.

Mój kot nie chce zjeść tabletki!

To problem znany wielu właścicielkom grymaśnych mruczków, które choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, to i tak zawsze jakimś cudem wyczują tę tabletkę skrzętnie ukrytą pod jedzeniem nasypanym do miseczki. Z kolei podawanie kotu leku na robaki na siłę nie jest żadnym rozwiązaniem – to niepotrzebny stres zarówno dla zwierzaka, jak i dla Ciebie. Na szczęście jest już sposób na to, aby przeprowadzić odrobaczanie szybko, łatwo i bez ryzyka „cichych dni” w kocim domu.

kot

Rozwiązaniem jest Dronspot, czyli pierwsze na polskim rynku krople na odrobaczanie kota dostępne u lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych.  Jest to lek o statusie OTC podawanych prosto na skórę, skuteczny przeciwko wszystkim pasożytom jelitowym powszechnie występujących u mruczków: tasiemcom, nicieniom i tęgoryjcom.

Dzięki kroplom na odrobaczanie Dronspot leczenie mruczka z robaczycy jest bardzo łatwe. Kot bez problemu akceptuje skropienie mu karku lekiem, nie ma więc mowy o awanturach, ucieczkach i chowaniu się w zakamarkach. Cały proces zajmuje kilka sekund, po których wiemy, że nasz pupil jest odrobaczony.

To warto wiedzieć

Dronspot zabija robaki już po pierwszym użyciu, nie ma więc potrzeby ponawiania aplikacji.

Jak działa Dronspot?

Lek Dronspot nanosi się bezpośrednio na kark kota – do opakowania dołączono dwie wygodne w użyciu pipetki. Substancje czynne zawarte w leku są szybko wchłaniane przez skórę zwierzaka i dostają się do krwioobiegu. Jest to bardzo skuteczna metoda odrobaczania, która w dodatku działa dłużej niż tabletka, ponieważ wchłania się przez kilkanaście dni. Dzięki temu jest skuteczny wobec pasożytów jelitowych w różnym stadium ich rozwoju.

Dronspot jest lekiem OTC, co oznacza, że można go kupić bez recepty w lecznicach weterynaryjnych oraz w sklepach zoologicznych. Odrobaczanie lekiem Dronspot przeprowadzamy zgodnie z opisanym wcześniej schematem. To zdecydowanie najprostszy sposób na rozwiązanie problemu robaków u kotów od ręki. To znaczy od łapy. 

Więcej o leku Dronspot oraz o najważniejszych zasadach odrobaczania kotów można przeczytać na stronie https://www.szczesliwyzwierzak.pl/dronspot/.
 

Dronspot 30 mg/7,5 mg roztwór do nakrapiania dla małych kotów • Dronspot 60 mg/15 mg roztwór do nakrapiania dla średnich kotów • Dronspot 96 mg/24 mg roztwór do nakrapiania dla dużych kotów • prazykwantel/emodepsyd • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH • Zawartość substancji czynnych i innych substancji • Każda pipetka 0,35 ml / 0,70 ml / 1,12 ml zawiera odpowiednio: Substancje czynne: Prazykwantel 30 mg / 60 mg / 96 mg, Emodepsyd 7,5 mg / 15 mg / 24 mg, Substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320) 1,89 mg / 3,78 mg / 6,05 mg • Wskazania lecznicze: Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez następujące gatunki robaków obłych i robaków płaskich: Robaki obłe (nicienie): Toxocara cati (postaci dojrzałe, niedojrzałe, stadia larwalne L4 i L3), Toxocara cati (stadia larwalne L3) – leczenie kotek w okresie późnej ciąży w celu zapobiegania przeniesieniu drogą laktogenną na potomstwo, Toxascaris leonina (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4), Ancylostoma tubaeforme (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4). Robaki płaskie (tasiemce): Dipylidium caninum (postaci dojrzałe i niedojrzałe), Taenia taeniaeformis (postaci dojrzałe), Echinococcus multilocularis (postaci dojrzałe) • Przeciwwskazania: Nie stosować u kociąt poniżej 8 tygodnia życia lub ważących poniżej 0,5 kg. Nie stosować w przypadkach znanej nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą. • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie