Najbardziej popularne rodzaje kuwet dla kota

Każdy właściciel kota wie, jak urocze potrafią być te zwierzęta. Nie bez powodu nie brakuje miłośników tych kochanych futrzaków. Jednak zwierzak domowy to nie tylko przyjemności płynące z zabawy z nim, ale również obowiązki. W każdym domu w którym przebywa kot nie może zabraknąć również kuwety. Jest ona niezbędna, ponieważ bardzo rzadko wyprowadza się koty na smyczy. Najczęściej przebywają one w domu, a więc i tam się załatwiają. Gdy po raz pierwszy decydujemy się kota, powinniśmy posiadać podstawowe informacje dotyczące rodzajów kuwet, oto kilka z nich.

Kuwety otwarte

Jest to najbardziej popularna kuweta dla kota. Są one najczęściej kwadratowe lub prostokątne. Bardzo ważne jest to, że są one bardzo uniwersalne, ponieważ odpowiadają każdemu rodzajowi kota. Podczas wyboru kuwety otwartej nie możemy zapomnieć o wielkości, ponieważ same kuwety dostępne są w wielu rozmiarach. Musi on odpowiadać wielkości kota. Gdy kuweta będzie za mała, kot może często wysypywać żwirek ze środka. Gdy kupujemy dany model kuwety otwartej powinniśmy także zwrócić uwagę na brzegi. Najczęściej dostępne są kuwety, z zaokrąglonymi do środka brzegami. Jest to bardzo korzystne, ponieważ również zapobiega nadmiernemu wydostawaniu się żwirku z kuwety. Wysokość brzegów może być różna, kuweta dla kota może mieć wysokość kilku centymetrów, a nawet dwudziestu centymetrów.

Kuwety zamknięte

Kuwety te przypominają kuwety zamknięte, choć są bardziej zabudowane, najczęściej posiadają również daszek. Samo zadaszenie może być pełnie lub półotwarte. Zwierzak może dostać się do takiej kuwety przez specjalnie zamontowane drzwiczki. Można również spotkać kuwety zamknięte, które drzwiczki posiadają w górnej części kuwety, nie bocznej. Dla właściciela ten rodzaj kuwety dla kota jest z całą pewnością dużo wygodniejszy. Wydostanie się z niego żwirku jest niemalże niemożliwe. Na pewno nie zostanie on wsypany przez kota. Bardzo ważne jest także to, że brzydki zapach również pozostaje w kuwecie. Może także zostać zneutralizowany przez specjalne filtry zapachowe, które znajdują się we wnętrzu kuwety. Jedynie koty mogą mieć na samym początku trudność z korzystania z kuwety zamkniętej. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i nie przychodzi kotom z dużą trudnością.

Kuwety z podwójnym dnem

Ten rodzaj kuwet dla kota jest jednym z nowocześniejszych. Na rynku dostępne są od niedawna i stanowią duże ułatwienie dla właścicieli kotów. Są one zbudowane z dwóch podstaw, z których jedna stanowi sito, przez które przedostają się wszelkie nieczystości i wpadają do drugiej części, która jest wymienna. Zawsze można ją wyciągnąć i oczyścić. W takich przypadkach niepotrzebny staje się już żwirek. Wszystkie nieczystości przedostają się z jednej części do drugiej, która może być wciąż oczyszczana. Jest to również duża oszczędność oraz wygoda dla kota.

Kuwety samoczyszczące

Jest to również najnowszy wynalazek. Kuweta dla kota, która sama się oczyszcza jest niezwykle funkcjonalna, szczególnie wtedy, gdy domowników często nie ma w domu. Kuwety ty posiadają wmontowany czujnik ruchu, który uaktywnia się po wizycie kota. Tam uruchamiają się grabki, które sprzątają nieczystości do specjalnego pojemnika.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep zoologiczny Kiwizoo, specjalizujący się w sprzedaży akcesoriów dla psów i kotów.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.