Liger – największy kot świata

Na naszej planecie żyje wiele osobliwości, wśród których można znaleźć także przedstawicieli kociego gatunku. Jednym z najbardziej niezwykłych jest liger, powszechnie uważany za największego kota świata. To niezwykłe zwierzę nie jest szerzej znane, dlatego postanowiliśmy wspomnieć o nim na naszym portalu.

Koci olbrzym

Jeśli nie wiesz, jak wygląda liger (a pewnie nie wiesz), to wpisz sobie tę nazwę w wyszukiwarkę. To co zobaczysz nie będzie dziełem fotomontażu – ten kot naprawdę jest tak ogromny. Samica ligera może osiągać do 350 kilogramów wagi i ponad 3 metrów długości. Samce, według różnych danych, ważą nawet do 500 kilogramów.

Warto wiedzieć

Amerykanie ze stanu Wisconsin pochwalili się nawet zwierzęciem o wadze 725 kilogramów!

Liger zagościł oczywiście w Księdze Rekordów Guinessa – znalazł się tam osobnik żyjący w parku Jungle Island na Florydzie. Ten nieotyły kot waży około 410 kilogramów i oficjalnie został uznany za największego przedstawiciela gatunku na świecie.

Liger, czyli kot na przekór naturze

Liger nie jest gatunkiem kota występującym w naturze. To efekt ingerencji człowieka. Zwierzę powstało ze skrzyżowania samca lwa z samicą tygrysa i przejęło cechy obu gatunków, które uwidaczniają się zarówno w wyglądzie, jak i w zachowaniu przedstawicieli tej krzyżówki.

Ciekawostka

Człowiek skrzyżował także samca tygrysa z samicą lwa. Ten kot zyskał nazwę tyglew.

Z oczywistych względów ligery można spotkać wyłącznie w niewoli – są główną atrakcją kilku parków rozrywki i ogrodów zoologicznych. W naturze połączenie tygrysa i lwa jest niemożliwe, ponieważ zwierzęta te bytują na zupełnie innych terenach.

Warto również wiedzieć, że samce ligera są od urodzenia bezpłodne, natomiast samice są zdolne do rozrodu. Dlatego byt tego osobliwego kota jest uzależniony wyłącznie od człowieka.

Przesada?

Patrząc na dorosłego ligera można dojść do wniosku, że ingerencja człowieka w naturę zaszła za daleko. Kot wygląda dość pokracznie, ma wyraźnie przerośnięte ciało (do niedawna sądzono nawet, że ligery w wyniku problemów genetycznych rosną przez całe życie) i nieproporcjonalną głowę.

Trudno to jednoznacznie ocenić. Faktem jest, że liger to największy kot świata i jeden z ciekawszych przedstawicieli całej rodziny tych drapieżników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie