Kocie wymioty - sposoby radzenia sobie z nimi

Wymioty u kota często spowodowane są kulami włosowymi, które tworzą się na skutek codziennej toalety pupila. Zdarza się jednak tak, że ta dolegliwość jest przyczyną poważniejszych schorzeń. Właśnie dlatego tak ważna jest jakość podawanej pupilowi karmy, ponieważ pozwala ona na uniknięcie problemów z układem pokarmowym i zapobiega wymiotom.

Przyczyny wymiotów u kota

Niedoświadczony właściciel czy hodowca kotów może zaniepokoić się gdy zauważy, że jego pupil regularnie, co kilka dni wymiotuje. Jednak w przypadku tych zwierząt jest to rzecz całkowicie normalna, więc nie ma potrzeby do paniki, ponieważ nie zawsze jest to przyczyna poważnej choroby.

Koty często wymiotują z powodu tak zwanych pawików, czyli kulek włosów, które zwierzak wylizuje sobie w trakcie codziennej toalety. W takim przypadku kot za pomocą wymiotów stara się pozbyć ich z organizmu. Jest to dość uciążliwe dla wszystkich właścicieli kotów długowłosych. Sposobem na tę dolegliwość może być stosowanie odpowiednich karm, które zawierają większą ilość błonnika, który zadziała jako odkłaczacz.

Chociaż kocie wymioty często nie są powodem poważnej choroby, to jednak nie jest ona wykluczona. Właśnie dlatego należy dokładnie obserwować pupila i zastanowić się, co jeszcze może być przyczyną wymiotów. Być może problem tkwi w źle dobranej karmie lub nietolerancji na jakiś jej składnik. Można to z łatwością zauważyć, szczególnie wtedy, gdy wymioty zdarzają się bezpośrednio po karmieniu.

Co robić, gdy kot wymiotuje?

Jeśli powodem kocich wymiotów są wspomniane wcześniej kule włosowe, to można je ograniczyć przez regularne czesanie pupila. Skuteczne mogą się okazać także karmy, które będą zapobiegać powstawaniu kul włosowych.

Jeśli jednak wymioty są częste, a dodatkowo kot ma jeszcze inne niepokojące objawy takie jak brak apetytu, apatia czy nagła utrata wagi, to należy niezwłocznie udać się z pupilem do lekarza weterynarii. W takim przypadku powodem wymiotów może być bowiem poważne schorzenie układu pokarmowego. Jest to sytuacja, której nie należy lekceważyć, ponieważ może zagrażać zdrowiu zwierzaka. Długotrwałe wymioty mogą w efekcie doprowadzić do odwodnienia i utraty znacznej ilości elektrolitów. Właśnie dlatego nie wolno lekceważyć tej dolegliwości i w razie potrzeby udać się do specjalistycznej kliniki weterynaryjnej.

Wpływ karmy na samopoczucie mruczka

Jeśli kot wymiotuje bezpośrednio po zjedzeniu pożywienia, to jest to niewątpliwy sygnał, że kot cierpi na niestrawność lub nietolerancję na składnik zawarty w karmie. Najrozsądniejszym wyjściem w takim przypadku jest zmiana podawanego dotychczas pokarmu. Należy pamiętać o tym, że karma dla kotów o wrażliwym układzie powinna być najwyższej jakości, dopasowana na podstawie wieku i wagi kota.

Karmą, która zapobiega powstawaniu kul włosowych oraz reguluje procesy trawienne jest Josera Catelux - https://www.josera-sklep.pl/karma-dla-kota/catelux.html  Jest to karma lekkostrawna, zawierająca odpowiednio dobrane składniki odżywcze.

Dzięki odpowiednim doborze karmy dla kota można zapobiec wielu chorobom układu pokarmowego i utrzymać kota w dobrej kondycji.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie