Dbanie o wzrok pupila stanowi obowiązek każdego właściciela psa. Obejmuje ono zarówno codzienne czynności, jak i regularne badania okulistyczne u weterynarza. Niezwykle ważne jest również, aby edukować się na temat możliwych niepokojących objawów u psa, które powinny nas skłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Dowiedz się, kiedy udać się do psiego okulisty!
Warto pamiętać, że nasi ukochani pupile nierzadko odpoczywają czy bawią się w miejscach, które nie są pozbawione kurzu czy brudu. Zabawa w ogrodzie, leżenie na podłodze czy zwykły spacer po ulicy – wszystko to naraża naszego psa na ryzyko zabrudzenia okolic oczu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby regularnie oczyszczać te obszary.
Aby dbać o wzrok pupila, warto pamiętać również o pozornie drobnych czynnościach. Wśród nich należy wymienić wybieranie delikatnych odżywek oraz szamponów, jak i uważanie na produkty do sprzątania domu, które mogą podrażniać oczy psa. Co więcej, niezaprzeczalny wpływ na zdrowie ma dieta. Konsekwencją nieodpowiednio zbilansowanych posiłków są niedobory żywieniowe, które mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju schorzeń. Wśród nich mogą znaleźć się także choroby oczu. Wątpliwości co do diety oraz suplementacji pomoże rozwiać weterynarz – warto udać się na konsultacje.
Jeśli nie znamy objawów infekcji i chorób oczu, niekiedy trudno dostrzec niepokojące sygnały. Brak reakcji sprawi z kolei, że problem będzie się pogłębiał, co może mieć poważne konsekwencje – i skutkować nawet utratą wzroku psa.
Poniżej przedstawiamy objawy, które wskazują na konieczność wizyty w weterynarza. Należy się wtedy udać do wykwalifikowanego specjalisty w celu przeprowadzenia badania okulistycznego. O weterynaryjnych usługach w zakresie okulistyki dowiesz się na www.przychodnianovet.pl/uslugi-weterynaryjne-okulistyka/.
Kiedy naszemu psu towarzyszy pieczenie, swędzenie czy ból w okolicach oczu, z dużym prawdopodobieństwem będzie on pocierał oczy łapami lub ocierał pyskiem meble. Wskazuje to na odczuwanie przez zwierzę pewnego dyskomfortu, dlatego powinniśmy zabrać psa na wizytę u weterynarza. Pocieranie oczu łapami wiąże się nierzadko z pojawieniem się wydzieliny – zwykle w wewnętrznych kącikach oczu. Sygnał ten wskazuje na możliwy zespół suchego oka, zapalenie spojówek czy bakteryjną infekcję.
Należy jednak zaznaczyć, że sama wydzielina w okolicach oczu niekoniecznie wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Zupełnie tak jak u ludzi, u zwierząt możemy czasem zaobserwować zaschniętą wydzielinę, zwaną śpiochami. Zwykle pojawia się ona rano i związana jest z naturalnymi procesami samooczyszczania się gałki ocznej podczas snu.
Łzawienie oczu u zwierząt to naturalny proces samooczyszczania – dotyczy on w szczególności mniejszych ras, których głowa znajduje się przy powierzchni ziemi, przez co mają one większy kontakt z kurzem czy brudem. Czasem łzawienie to reakcja na substancję drażniącą czy alergen. Może to jednak wskazywać również na nieprawidłowości w budowie powiek, ustawieniu rzęs czy różne infekcje – warto skontrolować to u weterynarza.
Spojówka psa powinna być lekko zaróżowiona – aby to sprawdzić, podczas domowej kontroli należy delikatnie odchylić dolną powiekę pupila. Czerwona barwa wskazuje na zapalenie, a biała może sygnalizować poważne schorzenia, takie jak np. anemia.
Wyraźne powiększenie gałek ocznych może być spowodowane podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym – ono z kolei występuje m.in. przy jaskrze. Ta niebezpieczna choroba stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Towarzyszą jej objawy, takie jak rozszerzenie źrenic czy przekrwienie spojówek.
Do stopniowego mętnienia oczu prowadzi zaćma u psa. Zmiany te są początkowo słabo widoczne, dlatego samodzielne dostrzeżenie problemu jest dość trudne. Utrudnia to również fakt, że w pierwszym stadium zaćmy mętnieć może tylko część soczewki. Właśnie dlatego tak istotne są regularne wizyty u psiego okulisty, gdyż specjalista będzie mógł szybko dostrzec nieprawidłowości.
Wystąpienie jakiegokolwiek urazu oka – spowodowanego np. zadrapaniem czy uderzeniem – nie powinno zostać przez nas zignorowane. Należy niezwłocznie udać się wtedy do weterynarza, żeby wykluczyć poważne skutki tego zdarzenia.
Jeśli zauważymy u naszego pupila niepokojące objawy bądź nasze zwierzę doświadczy urazu oka, należy udać się do psiego okulisty. Specjalista będzie mógł przeprowadzić pełną diagnostykę, aby w przypadku wykrycia nieprawidłowości wdrożyć odpowiednie czynności, by pomóc zwierzęciu.
Informacja prasowa / Komunikat prasowy