Szczepimy nasze kociaki, aby cieszyły się zdrowiem. Tak samo jak ludziom i innym gatunkom zwierząt, kotom zdarza się zapadać na kilka specyficznych dla nich chorób. Szczepienia także i tu są podstawowym środkiem zapobiegania niechcianym infekcjom. Jak dokładnie wygląda koci kalendarz szczepień, czyli kiedy i na co szczepić koty? - przechodzimy do rzeczy.
Nawet kociaki typowo domowe, które nie mają zbytniego kontaktu ze światem zewnętrznym, nie są w pełni wolne od zakażenia się wirusami. Większość tego typu chorób kot potrafi przezwyciężyć sam, jednakże zdarzają się wcale nierzadkie dolegliwości, które zagrażają nawet życiu naszego słodziaka. Lekarze weterynarii są zgodni, że najlepszym sposobem na utrzymanie zwierzaka w dobrej kondycji przez całe życie są szczepienia. Obecnie ta gałąź weterynarii jest bardzo dobrze rozwinięta, efektem jest zdrowie kota w całym cyklu życiowym. Należy jedynie znać kalendarz kocich szczepień.
Szczepienia dla kotów klasyfikujemy jako podstawowe i dodatkowe. Drugą zasadą klasyfikacji są szczepionki całkowicie eliminujące zapadalność na schorzenie oraz te, które po prostu łagodzą przebieg choroby (i gwarantują przeżycie zwierzęcia). Na pewno podstawowym szczepieniem jest zabezpieczenie się przed wścieklizną, która jest chorobą śmiertelną u niezaszczepionych kotów i przenosi się na człowieka. Opcjonalną szczepionką będzie np. lek na chlamidiozę, który łagodzi przebieg choroby i mimo nieobowiązkowego charakteru jest jednak zalecany. Do podstawowych zaliczymy wszystkie takie szczepienia dla kotów, które w stu procentach eliminują ryzyko rozchorowania się kota na infekcję wirusową, mogącą również zagrać życiu ludzkiemu.
Większość szczepień powinniśmy wykonać między 6-9 tygodniem życia naszego kociaka. W ten sposób zapobiegniemy panleukopenii, kociej białaczce, kaliciwirusowi i herpeswirusowi. Następnie szczepionki te są powtarzane co trzy tygodnie. Gdy kot ukończy 4 miesiąc życia - jest w pełni zaszczepiony i bezpieczny. Natomiast dorosłe koty przyjmują w odstępach kilkuletnich szczepienia przypominające. Zatem szczepienia kotów zaczynamy nie wcześniej niż w 6 tygodniu, kończymy nie później niż w szesnastym. Ten wczesny okres jest najbardziej “gorący” i w nim wykonujemy większość szczepień. Niektóre szczepionki powtarzamy też w dorosłym życiu kota co kilka lat (3-4 razy na przestrzeni jego życia).
Niektórzy właściciele kotów nie nadążają w tym wczesnym okresie ze wszystkimi szczepieniami, zasadniczych jest kilka, więc czasem zdarzają się przesunięcia w kalendarzu. Należy mianowicie dopilnować tego, aby kociak otrzymał dawkę możliwie blisko tygodnia swojego życia, w którym przewidziane jest szczepienie. Jeśli zaniedbamy wytyczne kalendarza, wtedy stanowczo zaleca się zasięgnięcia rady profesjonalnego weterynarza. Na niektóre opóźnienia nie możemy nic poradzić, jeśli młody kot zachoruje, gdyż jest to przeciwwskazaniem dla wykonania szczepienia. Ale jeśli tylko zależy nam na zdrowiu naszego kotka, wtedy udamy się po poradę do gabinetu weterynarza, gdzie uzyskamy zapasowy plan B - na nowo zaplanowany kalendarz szczepień.
Czy szczepienia dla kotów zawsze są bezpieczne? Tak, choć niekiedy koty przechodzą szczepienia z objawami, lecz możemy wyeliminować przypadki, gdy z powodu szczepienia coś groźnego mogłoby przydarzyć się naszemu kotu. Dlaczego należy szczepić koty? Aby zażegnać wystąpienie choroby wirusowej, potencjalnie groźnej dla jego życia, a także dla naszego zdrowia. Czy szczepionki dla kotów mają efekty uboczne? Zdarza się to bardzo rzadko, niekiedy tylko koty doznają zmian skórnych lub zmiany apetytu, może pojawić się kichanie lub lekki kaszel - te objawy poszczepienne zdarzają się rzadko i trwają krótko. Powinniśmy szczepić koty, aby ratować ich życie i nasze własne zdrowie.
Artykuł partnera