Jakie są najpopularniejsze rasy kotów? Sprawdź, jaki kot do Ciebie pasuje

Koty to zwierzęta, na które decyduje się wielu z nas. Jednak jedno zwierzę drugiemu nierówne. Prezentujemy najpopularniejsze rasy kotów. Poznaj je i sprawdź, która z nich najbardziej do Ciebie pasuje.

Dlaczego warto mieć kota?

Otaczanie się zwierzętami na dobry wpływ na nasze samopoczucie. Jak jest z kotami? Co zyskujemy, gdy mamy mruczka w domu? Przede wszystkim uważa się, że głęboka więź z kotem ma pozytywny wpływ na ludzką psychikę, a także poprawia nastrój. Zaspokaja bowiem potrzebę bycia dla kogoś ważnym i potrzebnym. Uważa się, że zwierzęta te mają pozytywny wpływ na długość i jakość snu u właścicieli.

Co więcej, kontakt ze zwierzętami obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w ludzkim organizmie, więc pomaga przejść przez trudne momenty. Kontakt z kotem pomaga również dzieciom, osobom z autyzmem i cierpiącym na starczą demencję.

Skoro wiemy już, dlaczego warto mieć kota, trzeba zastanowić się, jakie rasy są najpopularniejsze oraz jaki najlepiej do nas będzie pasował.

Najpopularniejsze rasy kotów

Gdy chcemy kupić lub przygarnąć kota, najczęściej szukamy go na stronach z ogłoszeniami takich jak www.sprzedajemy.pl/zwierzeta/koty. To właśnie na nich bez trudu możemy przejrzeć oferty sprzedaży i adopcji zwierząt dostępnych w naszej okolicy. Dzięki temu można umówić się na szybkie spotkanie. Jakie rasy kotów są najpopularniejsze? Których w ogłoszeniach jest najwięcej? Oto najpopularniejsze rasy kotów:

  • kot domowy/dachowiec/europejski - najpopularniejsza rasa a właściwie to mieszanka ras. Koty zwane dachowcami najczęściej przygarniane są z ulicy, ze schroniska, od znajomych. Nie mają jednego dominującego wyglądu. Ich umaszczenie może być szare, białe, czarne, rude, a także pręgowane lub białe z łatami. Zdarza się, że przypominają koty rasowe. To koty niewymagające, przywiązujące się do swoich właścicieli, szybko uczące się i łatwo adaptujące się do nowych warunków.
  • kot brytyjski - rasa wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Zwierzaki mają krótką, bardzo gęstą sierść miłą w dotyku, która przypomina plusz. Włosy są o jednolitym kolorze – szaro-niebieskim, chociaż zdarzają się i koty biało-rude. Koty te nadają się zwłaszcza dla zabieganych osób. Ich sierść nie wymaga pielęgnacji, koty te lubią towarzystwo i pieszczoty, jednak cenią też samotność, nie są zbyt aktywne, sprawdzą się więc w małych mieszkaniach.
  • kot perski – łagodny, bardzo przyjazny zwierzak, który lubi towarzystwo dzieci. Jest cichy, mało aktywny. Niestety z uwagi na piękne, długowłose futro, wymaga sporo uwagi. Kot nie jest w stanie dobrze sam wylizać sierści, więc trzeba go często kąpać. Futro należy też codziennie czesać, by nie pojawiły się na nim kołtuny.
  • kot Maine Coon – zwierzę o dużych rozmiarach, długim futrze, puchatym ogonie i charakterystycznych „pędzelkach” na uszach. Te udomowione leśne koty są piękne, ale też bardzo towarzyskie. Są to bardzo żywiołowe stworzenia, więc wymagają dużej przestrzeni, innych zwierząt i dzieci, domagają się nieustannej uwagi. Nie sprawdzą się więc u zapracowanych osób.
  • kot Ragdoll – jego nazwa to po ang. „szmaciana lalka”. Wzięła się z tego, że u zwierzaków po wzięciu na ręce rozluźniają się mięśnie, przez co wiszą właśnie jak szmacianki. To jednak olbrzymie, ciężkie koty. Ich średniej długości sierść wymaga szczotkowania. Jednak ich masa nie jest tożsama z obyciem. Koty te są bardzo łagodne, uległe, lubię przytulanie, spędzanie czasu z ludźmi, nie potrzebują dużej przestrzeni.


Jaki kot do Ciebie pasuje?

Wiadomo już, że kot brytyjski sprawdzi się u osób zabieganych, a Maine Coon u rodzin i domatorów. Kot dachowiec nie wymaga dużej uwagi, z kolei o futro persa trzeba troskliwie dbać. Ragdoll jest olbrzymem, ale docenią go osoby, które poszukują przytulanki.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie