Jakie mięso wybrać dla kota?

Wielu właścicieli nie wie, jakie mięso może podawać futrzakowi i w jakiej postaci. Wiadomo jednak, że koty bez białka zwierzęcego nie będą w pełni zdrowe, bo składnik ten jest dla nich podstawowym źródłem energii. Stąd mruczek nigdy nie zostanie wegetarianinem – aby mógł cieszyć się dobrą kondycją, potrzebne jest mu białko. W jakim mięsie można je znaleźć?

Mięso dla kota

Szczególnie polecana jest wołowina (najlepiej dość mocno przerośnięte kawałki, z żyłami i tłuszczem), ale mruczek nie pogardzi również cielęciną, rybami słodkowodnymi, drobiem czy jagnięciną. Z pewnością nie powinno podawać się kotom wieprzowiny, ponieważ może ona przenosić chorobę Aujeszkiego (tzw. wścieklizna rzekoma), która jest wyjątkowo niebezpieczna dla kotów, ale nie dla ludzi (dlatego nie bada się mięsa pod jej kątem). Sposób podania zależy od samego opiekuna – mięso można pokroić na kawałki lub nawet zmielić. Jakie części są najlepsze? Serce bogate jest w proteiny, a z kolei wątróbka zawiera sporo witaminy A oraz żelaza. Jednak tej ostatniej nie powinno podawać się zbyt często. Natomiast ryby dostarczają białka oraz zdrowych kwasów (omega-3 i omega-6), ale nie wolno serwować mruczkowi ich wątroby.

Surowe czy gotowane mięso?

Oczywiście, jeśli opiekun podaje swojemu pupilowi wysokiej jakości karmę dla kota (dostępną m.in. w sklepie zoologicznym https://www.naszezoo.pl), to nie ma potrzeby podawania mu osobno kolejnych porcji mięsa. Jednak, gdy koci właściciel chce sam przygotowywać przyjacielowi posiłki, to mięso powinno być obowiązkowym elementem każdego jedzenia. W jakiej formie najlepiej je podawać? Wielu właścicieli stanowczo odradza podawanie surowego mięsa, gdyż może wywołać to np. biegunkę lub zaparcia. Co więcej, niepoddane obróbce termicznej mięso może zawierać różne bakterie i pasożyty, bardzo niebezpieczne dla zwierzaka. Kupując jednak wyroby z pewnego źródła (np. w sklepie mięsnym, gdzie sprzedawane jest mięso dla ludzi), ryzyko, że kot czymś się zarazi, jest niewielkie. Ponadto surowe mięso jest o wiele lepsze – zawiera wszystkie wartości odżywcze, które utracane są m.in. w trakcie gotowania.

Dodatki do posiłków

Choć koty udomowione są już od dawna, to nadal pozostają mięsożercami i ich dieta nie może przypominać tej ludzkiej. Warzywa i owoce mogą być używane wyłącznie jako dodatek, a głównym składnikiem pożywienia zawsze powinno być mięso. Dzięki temu kotek będzie nie tylko zdrowy, ale dodatkowo pełen energii.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie