Nie ulega wątpliwości, że transporter dla kota jest jednym z najbardziej podstawowych elementów kociej wyprawki. Warto go kupić nim jeszcze zwierzak pojawi się w rodzinie, nigdy bowiem nie wiesz, jak szybko będziesz musiał zabrać go np. do weterynarza. Istotny jest nie tylko wczesny zakup, ale również wybór odpowiedniego modelu. Z tego artykułu dowiesz się, jaki transporter dla kota warto kupić – przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rodzajów!
Rodzaje transporterów wyszczególnia się ze względu na ich formę, ale także materiał wykonania, który w dużej mierze decyduje o kształcie:
Plastikowy transporter dla kota jest często nazywany kontenerkiem ze względu na swój specyficzny kształt. Przypomina zwykle niewielką skrzynkę wyposażoną z każdej strony w małe otworki wentylacyjne. Rozmiar tych dziurek może być różny; zazwyczaj umożliwia zwierzakowi wysunięcie przez nie pazurów, jednak nie pozwala przecisnąć łapki. Transporter w przedniej części ma również otwierane drzwiczki, często metalowe i trzymające się na zawiasach lub zatrzaskach.
Zalety plastikowego transportera dla kota: lekkość, łatwe otwieranie, solidne wykonanie, sztywność, łatwe czyszczenie i odkażanie.
Wady plastikowego transportera dla kota: twarde podłoże – warto wyłożyć je kocykiem lub poduszką dla kotów, by zwierzak nie łamał pazurków podczas transportu. Transportery plastikowe zajmują też sporo miejsca podczas ich przechowywania.
Modele materiałowe są stosunkowo miękkie i przybierają przeróżne formy. W zdecydowanej większości można je złożyć niemal całkowicie, są bowiem wyposażone w liczne zamki błyskawiczne, co przy okazji ułatwia wyjmowanie oraz wkładanie zwierzaka. Mogą być wykonane albo z cienkiego materiału z dodatkiem siateczki, albo wzmacniane dodatkowo pianką. Wśród najpopularniejszych transporterów materiałowych wyróżniane są:
Oferta materiałowych transporterów jest zatem naprawdę spora. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/legowiska-i-transportery-dla-kota-184.
Zalety materiałowego transportera dla kota: miękkość podłoża i ścianek, łatwe przechowywanie, szybkie wyjmowanie i wkładanie zwierzaka, duży wybór kształtów.
Wady materiałowego transportera dla kota: łatwa możliwość uszkodzenia przez pazurki w przypadku produktów niskiej jakości, trudniejsze czyszczenie w stosunku do plastikowych.
Jaki transporter dla kota wybrać?
O tym, jaki transporter dla kota warto wybrać, decyduje między innymi metoda przewożenia zwierzaka. Jeśli często chodzisz z nim np. do weterynarza na piechotę lub jeździsz autobusem, sprawdzi się materiałowy transporter na kółkach albo w formie plecaka lub torby. Modele plastikowe można trzymać tylko dłonią za rączkę na dachu, co w przypadku dłuższego chodzenia obciąża rękę.
Jeżeli jednak podróżujesz z kotem raczej autem, to transporter z tworzywa sztucznego świetnie się sprawdzi. Takie modele mogą być naprawdę solidne wykonane, co znacznie obniża ryzyko ucieczki przestraszonego zwierzaka. Przy okazji sprawdzi się jako domowa budka dla zwierzaka, o ile oczywiście polubi swój transporter.
Przede wszystkim miej jednak na uwadze odpowiedni wybór rozmiaru. Największe rasy będą potrzebowały dużo większego transportera od klasycznych dachowców, warto zatem zwracać uwagę na wymiary modelu, który wpadł Ci w oko.
Artykuł partnera