Jaki drapak wybrać dla kota?

Słyszałeś, żeby ktoś kiedyś oduczył kota drapania? Nie? I nic w tym dziwnego, bo drapanie to naturalny odruch każdego kota. Wielu właścicieli narzeka, że ich milusińscy niszczą meble, zaciągają dywany i rwą tyły kanap lub foteli. Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu można temu zaradzić – drapak. Nigdy nie kupowałeś go i nie wiesz jaki wybrać? A może obawiasz się, że Twój pupil nie będzie z niego korzystał? Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem! Podpowiadamy w nim, jaki drapak wybrać dla kota.

Po co kotu drapak?

Koty drapiąc ścierają i dbają o swoje pazurki. Do tego, w ten sposób oznaczają swój teren w mieszkaniu. Na końcu ich łapek znajdują się gruczoły zapachowe, dzięki czemu kot wie, że w danym miejscu może czuć się bezpiecznie. Dodatkową zaletą drapaka jest możliwość porozciągania się i powyciągania – dzięki temu kot dba o swoją aktywność ruchową i nie spędza całego dnia leżąc lub siedząc. Wyciąganie łap jest też ćwiczeniem, które wpływa na koty relaksująco.

Na co zwrócić uwagę wybierając drapak?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wybór drapaka nie jest wcale taki prosty. W sklepach zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl/ znajdziesz całkiem sporo drapaków, ale zanim zdecydujesz się na jakikolwiek z nich, zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, najważniejsza jest stabilność – w końcu to od niej zależy bezpieczeństwo Twojego podopiecznego. Jeśli nie będzie stabilny, to może się wywrócić i zrobić Mruczkowi krzywdę. Twój kot jest dość pokaźnych rozmiarów? W takim razie zrezygnuj z małych drapaków, które z pewnością nie utrzymają jego ciężaru. Patrz też na wielkość. Drapaki do 30 cm to dobre rozwiązanie dla kociąt. Dla dorosłych osobników najlepsze będą te wielkości co najmniej 100 cm. Ważny jest też materiał, z którego wykonany jest ten przyrząd. Najczęściej drapaki mają formę słupków. Koniecznie wybieraj te owinięte sizalem, czyli sznurkiem z włókien agawy. Dobre będą też te owinięte trawą morską (choć takie modele są nieco droższe). Jeśli wybrany przez Ciebie drapak ma budki lub dodatkowe półeczki, szukaj tych owiniętych przyjazną dla kota tkaniną, np. pluszem lub gąbką.

Rodzaje drapaków dla kotów

Drapaki kojarzą Ci się z mało atrakcyjnymi pniami, które niszczą wystrój Twojego salonu? Bez obaw! Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom i współczesne drapaki są nie tylko użyteczne, ale też estetyczne. W sklepach zoologicznych znajdziesz kilka ich rodzajów. Najpopularniejsze są pionowe, w formie słupka, albo wiszącej deski. Cena tych zawierających tylko sam sizal to ok. 25-100 zł. Masz małe mieszkanie i obawiasz się, że drapak może zająć zbyt dużo miejsca? Na rynku dostępne są drapaki narożne, które zajmują go bardzo mało. Zawsze możesz zdecydować się też na drapak poziomy, których ceny zaczynają się od 100 zł. W ofercie wielu producentów kocich akcesoriów znajdują się też drapaki designerskie, które wyróżniają się unikalnym kształtem i wykonaniem. Najbardziej znanym z nich jest Cat Scratch DJ – drapak w formie adaptera. Szukasz czegoś co pozwoli połączyć przyjemne pożytecznym? Wybierz drapak, który pełni jednocześnie rolę legowiska i zabawki (np. z piłkami lub sznurkami) - jest to jednak droższa opcja (ceny, w zależności od wielkości, dochodzą nawet do 500 zł).

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.