Jaka karma będzie najlepsza dla sterylizowanego kota?

Zabieg sterylizacji kotka jest coraz powszechniejszy wśród właścicieli milusińskich przyjaciół dnia codziennego. Nierzadko wymagany przez weterynarzy uchroni zwierzaki przed bolesnymi rujkami i pozwoli na przedłużenie ich życia. Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej karmy dla kotka po sterylizacji kotka.

Dostosuj karmę do potrzeb kotka wysterylizowanego

Kotki po zabiegu sterylizacji wymagają od nas innego rodzaju opieki oraz dostosowania pożywienia do ich potrzeb. Karma dla kota sterylizowanego różni się pod względem zawartości składników odżywczych, białek i minerałów od standardowych pokarmów. Warto pamiętać, że zwierzaki po ubezpłodnieniu bardzo często borykają się z problemami powstawania kamieni moczowych oraz nadwagi, dlatego producenci pokarmów suchych oraz mokrych dostosowują ich skład do potrzeb kotków. Karma do kotów sterylizowanych charakteryzuje się niższą zawartością tłuszczy, a wyższą białka, dzięki czemu zwierzak nie przybiera znacząco na wadze. Ponadto odpowiednie zestawienie minerałów sprawia, że kociak nie ma problemów z kamieniami moczowymi. 

Stopniowo zmniejszaj dawki pokarmów

Karmiąc kotka po sterylizacji powinniśmy pamiętać o tym, aby bezpośrednio po zabiegu nie zmieniać gwałtownie jego diety. Weterynarze polecają stopniowe zmniejszanie dawek karmy suchej oraz mokrej aż do poziomu zdrowego dla organizmu wysterylizowanego zwierzaka. Pamiętajmy, że wysterylizowane koty są o wiele mniej aktywne od innych zwierzaków, więc powinniśmy obserwować jego ruchliwość w ciągu dnia. Oczywiście musimy pamiętać o zapewnieniu kotku stałego dostępu do wody pitnej, która jest niezwykle istotna po tym zabiegu chirurgicznym. Odpowiednie nawodnienie zmniejszy prawdopodobieństwo powstania kamieni moczowych. Warto również, by karma dla kota sterylizowanego składała się z naturalnych składników, witamin i minerałów.

Pamiętaj o najważniejszym!

Proces sterylizacji naszego milusińskiego przyjaciela jest dla niego niezwykle stresujący, dlatego oprócz wyboru odpowiedniej karmy powinniśmy pamiętać o zapewnieniu mu dobrych warunków podczas czasu rekonwalescencji. Kotki powinny czuć naszą miłość i to, że się o nie troszczymy. Nie zapominajmy więc o wspólnym spędzaniu czasu na zabawie i codziennych pieszczotach. Jeśli nadal mamy problem z wyborem odpowiedniego pożywienia dla naszego kotka, to warto zapoznać się z poradnikiem "Masz kota? Sprawdź jaka karma dla kota jest dla niego lepsza: sucha czy mokra?".

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie