Jak zaplanować koci raj w mieszkaniu w bloku?

Każdy miłośnik kotów widział kiedyś z pewnością projekty domów w pełni przystosowanych do kocich potrzeb. Niezliczona ilość legowisk, pomostów treningowych, placów zabaw czy mostków wypełnia domową przestrzeń, tworząc prawdziwy koci raj, o jakim każdy mruczek mógłby tylko pomarzyć. Co jednak w przypadku, gdy mieszkamy w bloku i nasze możliwości są nieco ograniczone? Jak stworzyć koci raj w mieszkaniu? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Koci raj w mieszkaniu

Otoczenie, w jakim przebywa kot, ma ogromny wpływ na jego zachowanie. Okazuje się, że wprowadzenie odpowiednich zmian w naszym mieszkaniu nie tylko sprawi, że nasz pupil będzie po prostu szczęśliwy, lecz także pozwoli obniżyć u niego poziom stresu i zmniejszyć ewentualne problemy behawioralne, z jakimi mógłby się zmagać. Choć stworzenie kociego raju w mieszkaniu jest z pewnością marzeniem wielu posiadaczy mruczących czworonogów, oczywistym jest, że w większości przypadków nie mamy możliwości wprowadzenia w życie daleko idących zmian. W bloku dysponujemy ograniczoną ilością przestrzeni, która musi być zaadaptowana nie tylko na potrzeby kota, lecz także nasze. Na szczęście okazuje się, że definicja kociego raju jest nieco względna i możemy sprawić naszemu pupilowi przyjemność łatwiej niż sądzimy.

Stwórz przestrzeń przyjazną kotu

Co jest kluczem do stworzenia kociego raju w mieszkaniu? Przede wszystkim zorganizowanie wnętrza w taki sposób, aby było przyjazne dla naszego pupila. Nie musimy zapełniać naszego mieszkania niezliczoną ilością drapaków i wież do wspinania, czy montować półek do chodzenia na wszystkich ścianach danego pomieszczenia. Zadbajmy raczej o to, aby nasz pupil miał swobodny dostęp do tych części domu, w których lubi spędzać czas i by znalazły się w nich przedmioty i akcesoria, z których będzie z chęcią korzystać.

Drapaki i miejsca zabawy

Drapanie i potrzeba eksploracji należą do nieodłącznych kocich potrzeb. Każdy mruczek czuje potrzebę zaznaczenia swojego terytorium poprzez drapanie i naszym obowiązkiem, jako właścicieli, jest zapewnić mu miejsce, w którym swobodnie będzie mógł oddawać się tej czynności. Zaopatrzmy się w duży drapak, który posłuży pupilowi nie tylko do ścierania pazurków, lecz także zabawy. Im bardziej będzie urozmaicony, tym lepiej! Zapewniając kotu „miniplac zabaw”, bez wątpienia dostarczymy mu wiele radości. Kot będzie mógł swobodnie bawić się, wspinać i skakać, zapewniając sobie codzienną dawkę rozrywki i ruchu. Pamiętajmy tylko o tym, aby regularnie angażować się w zabawy z naszym pupilem i zachęcać go do wspólnych harców.

Wygodne legowisko

Legowisko to jedna z podstawowych rzeczy, jaka powinna znaleźć się w mieszkaniu posiadacza kota. Nawet jeśli nasz pupil nie zawsze będzie z niego korzystać, to warto zapewnić mu przestrzeń, w której będzie mógł odpocząć czy uciec od zgiełku domowników. Legowisko może być zarówno koszykiem, materiałowym domkiem, jak i otwartym transporterem, w którym kot lubi siedzieć. Kluczowe jest umieszczenie go w takim miejscu, które zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Nie stawiajmy legowiska tam, gdzie są przeciągi i gdzie kot będzie narażony na nadmierny hałas. Legowisko powinno znajdować się nieco na uboczu, ale nie na tyle, by nasz pupil tracił z oczu pozostałych domowników. Nie zapominajmy, że kocie posłanie to także znakomity punkt obserwacyjny naszego kota, który powinien umożliwić mu śledzenie wszystkiego, co dzieje się w domu.

Kocia telewizja

Z pewnością wielu z nas słyszało o kociej telewizji i specjalnych kanałach dla kota. Choć takie rozwiązanie może wydawać się niezwykle pomysłowe i atrakcyjne, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz pupil rzeczywiście będzie czerpać z niego przyjemność. Jeśli widzimy, że jest on żywo zainteresowany treściami widocznymi na ekranie telewizora lub komputera – warto oczywiście spróbować odtwarzać mu programy przeznaczone specjalnie dla mruczków. Jeśli jednak nasz kot nie przejawia żadnego zainteresowania telewizją dla kotów i powątpiewamy, czy taka forma rozrywki w ogóle jest dla niego atrakcyjna, zadbajmy o komfortowy dostęp do prawdziwej kociej telewizji, która na pewno zainteresuje naszego pupila, a mianowicie do widoku z okien. Upewnijmy się, że szerokość parapetów jest odpowiednia dla kota i że może on z łatwością na nie wyjść. Ograniczmy ilość ustawionych tam roślin, aby nasz pupil mógł swobodnie śledzić wydarzenia dziejące się za oknem. Jesteśmy pewni, że taką kocią telewizją nie pogardzi żaden mruczek.

Więcej informacji na temat zwierząt i ich zwyczajów doczytasz na stronie Wamiz

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.