Każdy posiadacz kota musi mieć świadomość, że odpowiednia opieka nad tymi zwierzętami to nie tylko wspólna zabawa, ale też szereg obowiązków. Mruczki wymagają profilaktycznych szczepień, regularnych wizyt u weterynarza oraz stałej pielęgnacji. Przymierzasz się do adopcji futrzastego pupila? Poniżej znajdziesz garść porad, które przydadzą się każdemu kociemu opiekunowi.
Prawidłowe żywienie
Chcesz, żeby Twój kot był zdrowy? W takim razie musisz zapamiętać sobie jedną, ale ważną zasadę – aby Twój pupil tryskał zdrowiem jego dieta musi być zbilansowana. Pamiętaj, że to co gości na Twoim stole niekoniecznie powinno znaleźć się w kociej misce. Pod żadnym pozorem nie podawaj kotu produktów mlecznych (może to wywołać biegunkę i problemy z układem pokarmowym) oraz wieprzowiny – w tym rodzaju mięsa znajdują się wiriony choroby Aujeszkiego, które dla ludzi nie są szkodliwe, ale dla kotów już tak. Schorzenie ta powoduje paraliż i zaburzenia układu nerwowego. Nie wskazane są też produkty zawierające skrobię – futrzaki jej po prostu nie trawią. Jakie więc powinno być kocie menu? Przede wszystkim urozmaicone. W sklepach zoologicznych takich jak NaszeZoo.pl znajdziesz szereg karm, które dostosowane są do kocich potrzeb. Nie brakuje produktów dla kociąt -bogatych w tłuszcze i białka – oraz karm dla kocich seniorów i kotów dorosłych. Lepsza sucha czy mokra? Obie. Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju, mieszaj je. Gdy zobaczysz, że kot źle reaguje na pewne składniki karm, udaj się do weterynarza. Być może Twój pupil cierpi na alergie pokarmowe, a Ty będziesz musiał wyposażyć się w specjalistyczne karmy.
Ochrona przez pasożytami
Równie ważna jak prawidłowe żywienie jest też ochrona przed pasożytami. Co zagraża Twojemu kotu? Dwa rodzaje pasożytów: zewnętrzne (m.in. kleszcze i pchły) oraz wewnętrzne (np. tasiemce i nicienie). Jak sobie z nimi poradzić? Najważniejsza jest profilaktyka. W przypadku kleszczy i pcheł, dobrym rozwiązaniem będzie aplikowanie bezpośrednio na skórę kropel lub kupno specjalistycznych obroży, np. Foresto, które charakteryzują się długotrwałym działaniem (nawet do kilku miesięcy). Na sklepowych półkach nie brakuje też sprayów oraz szamponów, ale ich należy raczej używać jako wspomagaczy w sezonie nasilenia występowania pasożytów, a nie jako główny środek ochronny. A co z pasożytami wewnętrznymi? Jeśli chcesz ich uniknąć, musisz regularnie odrobaczać swojego pupila za pomocą specjalistycznych tabletek.
Pielęgnacja
Nie możesz też zapominać o odpowiedniej pielęgnacji kociego futerka i pazurków. Co Ci się do tego przyda? Przede wszystkim drapak – to na nim futrzak samodzielnie będzie mógł zadbać o długość swoich pazurków. Pamiętaj, to obowiązkowy koci sprzęt. Jeśli go zabraknie, jego rolę zaczną odgrywać nogi od stołów, końce kanap lub panele. Czego jeszcze potrzebujesz? Obowiązkowo akcesoriów do pielęgnacji sierści (nawet gdy Twój kot jest rasy „europejskiej”) – szczotek i grzebieni (a w przypadku kotów długowłosych furminatorów). To bardzo ważne, bo wyczesując pupila, pomagasz mu pozbywać się martwego futra (szczególnie istotne w okresie upałów). Nie zapomnij też o szamponach – koty nie wymagają cotygodniowych kąpieli, ale w przypadku gdy się ubrudzą lub złapią infekcję skórną, jest ona niezbędna.
Informacja prasowa / Komunikat prasowy