Jak karmić kota?

Prawidłowe żywienie kota nierzadko sprawia właścicielom mruczków mnóstwo problemów. W końcu są to dość wybredne zwierzątka, a w dodatku pokarm dla kotów koniecznie musi być dostosowany do ich wieku, stylu życia, czy chociażby aktywności fizycznej. Musimy o to zadbać, bowiem ma to ogromny wpływ na ich zdrowie! Jak zatem powinniśmy karmić mruczki, by były szczęśliwe i zdrowe? Dowiedz się!

Najważniejsze informacje dotyczące żywienia kotów                  

Jeśli jesteś właścicielem kota, to musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Oto one:

  • pokarm dla kota musi zawierać dużo białka, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych, czy chociażby witamin;
  • istotne jest, aby co jakiś czas nieco zmieniać żywienie kota. Jeśli nasz mruczek ciągle będzie znajdował to samo w swojej miseczce, to najpewniej z czasem niechętnie będzie je jadł lub w ogóle przestanie. Zatem dobrym pomysłem jest podawanie nowych dań od czasu do czasu - np. karmy Wataha;
  • często, ale mało - warto podawać kotom mokrą karmę o poranku i wieczorem, natomiast w ciągu dnia powinien mieć w miseczce suchą karmą. Żywienie mieszane jest jedną z najlepszych form karmienia mruczków;
  • ważne jest też to, aby mruczki miały stały dostęp do świeżej wody. Miseczka z wodą powinna znajdować się obok naczynia z pokarmem.

Żywienie małego kota - jak karmić kocięta?

Przez 2-3 pierwsze tygodnie życia kocięta żywią się jedynie mlekiem matki. Dopiero później - najczęściej między 3 a 4 tygodniem - zaczynają jeść inne pokarmy. Idealnym wyborem dla nich są mokre karmy przeznaczone dla juniorów, czyli kociąt. Co więcej, około 4 tygodnia życia mogą zacząć już jeść suchą karmę, lecz na początku warto ją zamaczać w wodzie.

Żywienie kociąt ulega większym zmianom, gdy kończą 8-12 tydzień życia. Wtedy zazwyczaj mają nowe rodziny i samodzielnie jedzą. To jednak nie oznacza, że możemy podawać kotu obojętnie jaką karmę. Koniecznie musi być ona dostosowana do jego organizmu, który przecież wciąż rośnie. Najlepszym wyborem jest pełnoporcjowa karma junior. Istotne jest też, aby kociętom podawać pokarm często, ale w małych porcjach - najlepiej 5 posiłków w ciągu dnia.

Dorosłe koty - jak je prawidłowo karmić? 

Gdy Twój kot skończy pierwszy rok życia, to wiedz, że jest już dorosły. Wtedy idealna jest dedykowana karma dla kota dorosłego -  jest to moment, aby Twój pupil zaczął jeść karmy, które są przeznaczone dla dorosłych mruczków. Ta zmiana w żywieniu jest dość istotna, ponieważ pamiętajmy, że karmy dla dorosłych kotów zawierają dużo mniej kalorii niż te dla kociąt, dlatego mamy łatwiejszą kontrolę nad prawidłową masą ciała naszego mruczka. Należy jednak mieć na uwadze, by wszelkie nowości do diety kota wprowadzać powoli - najlepiej robić to stopniowo przez okres 14 dni.

Jak należy żywić kocich seniorów?

Koty podobnie jak ludzie się starzeją. Ich starość zaczyna się już w wieku 7 lat. Jest to czas, gdy mruczki mają zdecydowanie mniej energii i najchętniej by jedynie odpoczywały. To niestety diametralnie zwiększa ryzyko nadwagi, zatem ich żywienie musi być nieco inne. Przede wszystkim posiłki kocich seniorów muszą być lekkostrawne. Najlepiej postawić na karmę pełnoporcjową, która została stworzona specjalnie dla mruczków-seniorów.

Zmiany w żywieniu muszą zajść również wtedy, gdy kot ukończy 10-12 rok życia. Jest to moment w ich życiu, gdy zdolności trawienne i przyswajanie składników odżywczych przebiega dużo słabiej. Poza tym koty tracą na wadze, dlatego warto wtedy wprowadzić do diety posiłki o większej kaloryczności i skoncentrowanej zawartości składników odżywczych.

Wysokiej jakości karmy z podziałem według wieku kota, znajdziesz w sklepie zoologicznym https://karmawataha.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie