Jak dbać o zdrowie kota

Pomimo tego, iż koty uważają siebie za wyjątkowo samodzielne, potrzebują one naszej opieki. Każdy właściciel musi zapewnić swojemu zwierzęciu bezpieczeństwo i dbać o jego zdrowie i higienę. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak dbać o zdrowie kota, by jego sierść była miękka, oczy błyszczące, by mruczał z zadowoleniem i był zawsze chętny do zabawy.

Podstawowe zasady opiekowania się kotem

Bez wątpienia koty to wspaniałe zwierzęta, doskonale łączą swoją dziką naturę z delikatnością uwielbianą przez nas, ludzi. Jeżeli Twój kot często opuszcza dom i udaje się na wycieczki, to może zarazić się pasożytami. Stać się tak może, czy to przez kontakt z innymi zwierzętami, takimi jak myszy lub mniejsze ptaki, czy też, gdy gasi pragnienie, pijąc wodę z kałuży.

Dlatego Twoim zdaniem jako jego opiekuna jest regularne odrobaczanie przynajmniej raz na 3 miesiące. Inaczej jest w przypadku kotów mieszkających w mieszkaniach i rzadko je opuszczających. Taki zabieg powinny przechodzić raz w roku. Twój kot powinien być także zaszczepiony przeciw chorobom takim jak panleukopenia (inaczej zakaźne zapalenie jelit), wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych (koci katar, kocia grypa) oraz białaczka.

Profilaktyka i odpowiednia dieta

By mieć pewność, że Twój mruczek jest zdrowy, warto jest raz na jakiś czas, np. co dwa tygodnie dokonywać jego przeglądu. Sprawdzić stan uszu, oczy, czy sierść jest zdrowa, a na skórze nie ma niechcianych lokatorów, takich jak pchły lub kleszcze. Dobrze jest także regularnie sprawdzać stan uzębienia.

Dieta Twojego kota powinna być bogata w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Podstawę jadłospisu powinno stanowić surowe mięso, raz w tygodniu ryba i od czasu do czasu warzywa takie jak marchewka lub fasolka.

Powinieneś ponadto podawać mu witaminy dla kota. Preparaty takie bogate są we wszystkie niezbędne zwierzęciu składniki i pozwalają na prawidłowy rozwój, budowanie odporności, a wreszcie zapewniają kotu dobre samopoczucie. Koszt takich preparatów nie jest wysoki, a lista korzyści bardzo długa, warto zatem je stosować - sprawdź sam na: https://weterynaryjny.pl/witaminy-i-suplementy-c-4_23.html.

Gdzie szukać produktów wysokiej jakości

Karmy, lekarstwa oraz suplementy diety, które podajesz kotu, powinny być dla niego bezpieczne i pochodzić od sprawdzonych producentów. Dlatego też tego rodzaju produkty najlepiej jest kupować w profesjonalnych miejscach takich jak sklep Weterynaryjny.pl. Oferowane tam towary zadowolą nawet najbardziej wymagającego właściciela kota. A bogaty asortyment oraz atrakcyjne ceny, to tylko niektóre z zalet tego sklepu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie