Idealne szelki dla psa - jak wybrać?

Odpowiednie akcesoria spacerowe to coś, w co powinien się zaopatrzyć każdy właściciel psa. Jednak wbrew temu, co może podejrzewać wiele osób, nie zawsze to obroża będzie odpowiednim rozwiązaniem. W niektórych sytuacjach bardziej pożądane są szelki dla psa. Kiedy należy na nie postawić i jak wybrać idealne szelki dla czworonożnego pupila? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Obroża czy szelki dla psa – co lepsze?

Dyskusja na temat tego, czy lepsza dla psa jest obroża, czy szelki, trwa już od dłuższego czasu. Nie zanosi się też na to, by w najbliższym czasie miała się skończyć. Psi behawioryści i weterynarze podkreślają, że obroża umożliwia łatwiejsze zapanowanie nad psem i kontrolowanie go, co jest istotne w przypadku psów dużych i silnych oraz mających tendencje do żywiołowych reakcji.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że obroża – zwłaszcza nieodpowiednio dobrana – może za bardzo uciskać podgardle, tchawicę i krtań – przede wszystkim u psów, które często żywiołowo „ciągną” do przodu. Jest to argument dla zwolenników psich szelek, które rozkładają siłę na grzbiecie psa. Z uwagi na to, że nie uciskają gardła, są też polecane rasom mającym krótsze i chudsze szyje.

Wybieramy szelki dla psa

Miej jednak świadomość tego, że nieodpowiednio dobrane szelki dla psa wcale nie będą lepsze niż obroża. To właśnie dlatego kupno psich szelek powinno być dokładnie przemyślane. Przede wszystkim należy wiedzieć, że obecnie w sklepach internetowych można znaleźć różne szelki dla psa – TipTop24 oferuje następujące modele:

  • szelki typu Guard – ten model składa się z pętli otaczającej szyję psa oraz drugiej, znajdującej się na klatce piersiowej. Pętle połączone są ze sobę na mostku oraz na grzbiecie. Są one łatwe w regulacji, dobrze rozkładają ciężar na całe ciało i nie blokują ruchów, a dodatkowo zwierzakom trudno z nich wyjść. Sprawdzają się zatem w przypadku psów lękliwych i nieufnych;
  • szelki typu norweskiego – takie szelki składają się z pionowej, zakładanej za przednimi łapkami pętli, oraz pętli poziomej, która „przecina” klatkę piersiową od przodu. Takie szelki łatwo się zakłada i nadają się również do psów dużych, ale nie powinny być stosowane u psów, które mają tendencję do „ciągnięcia”, oraz zwierzaków z dysplazją;
  • szelki step-in – te szelki mają dwa otwory na przednie łapki oraz klamrę na grzbiecie, która spina dwa paski. W tej kategorii często znajdziemy miękkie modele bezuciskowe. Szelki paskowe step-in mocno obciążają kręgosłup, więc nie powinny być stosowane u dużych ras.

Poza wymienionymi modelami można znaleźć również szelki typu easy-walk, które nie powodują bólu u psów lubiących się wyrwać, a także szelki typu Sled, czyli modele idealnie nadające się do psów stworzonych do ciągnięcia. Pamiętaj, że szelki nie powinny być ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą w sklepie zoologicznym.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie