Dlaczego warto wybierać wysokobiałkowe pasze dla bydła?

Chcesz kupić wysokobiałkową paszę dla bydła, ale nie wiesz, czy będzie ona dobrym rozwiązaniem? Dlaczego warto wybierać wysokobiałkowe pasze dla bydła? Czym jest pasza treściwa i co obejmuje jej skład? Szczegóły na temat pasz dla bydła znajdziesz w dzisiejszym artykule.

  1. Czym są pasze wysokobiałkowe dla bydła?
  2. Jakie są rodzaje pasz dla bydła?
  3. Jaką paszę dla bydła wybrać?

Białko w diecie bydła jest bardzo istotne, gdyż to dzięki niemu zarówno mięśnie, jak i tkanki zwierząt prawidłowo się rozwijają. Dodatkowo białko ma korzystny wpływ na jakość produkowanego mleka. Biorąc pod uwagę te aspekty, zaleca się, aby wybierać wysokobiałkowe pasze dla swojego bydła. Czym dokładnie są pasze wysokobiałkowe i jakie rodzaje pasz można aktualnie znaleźć na rynku? Na pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Czym są pasze wysokobiałkowe dla bydła?

Dobra pasza dla bydła to taka, która ma w swoim składzie łatwo przyswajalne elementy. W pełnoporcjowych paszach dla Twojego bydła nie może zabraknąć nie tylko węglowodanów, minerałów czy witamin, ale także białka. Ten ostatni element jest bardzo istotny dla rozwoju mięśni oraz tkanek. Dodatkowo białko pozytywnie wpływa na jakość produkowanego mleka. Jeśli zależy Ci na tych aspektach, polecamy zwrócić szczególną uwagę na pasze wysokobiałkowe dla bydła – czyli rozwiązanie, które od standardowego pokarmu różni się tym, że w swoim składzie ma po prostu więcej surowego białka pochodzącego z roślin strączkowych, sojowego śruta, zboża lub ryb.

Ogólnie pasze wysokobiałkowe są bardzo istotne dla zwierząt, ponieważ zawierają one także aminokwasy. A jak wiadomo, aminokwasy są ważne, gdyż to właśnie dzięki nim nasze bydło prawidłowo rośnie i się rozwija. Brak odpowiedniej ilości białka w paszach sprawi, że Twoje zwierzęta nie osiągną tak zwanego pełnego genetycznego potencjału.

Jeśli zatem zależy Ci na wydajności mlecznej i mięsnej, koniecznie znajdź odpowiednie pasze wysokobiałkowe dla swojego bydła i wprowadź takie produkty do diety hodowanych przez Ciebie zwierząt. Dzięki paszy wysokobiałkowej poprawi się także ich kondycja i zmniejszy ryzyko wystąpienia różnych chorób.

Jakie są rodzaje pasz dla bydła?

Jakie wyróżnia się pasze dla bydła? Aktualnie na rynku dostępne są tak zwane pasze treściwe i objętościowe. Ta ostatnia kategoria dzieli się jeszcze na paszę suchą i soczystą. Opcja soczysta obejmuje między innymi rośliny okopowe, kiszonki, zielonki oraz większość ubocznych produktów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. Pasza objętościowa sucha to siano i słoma.

Pasza treściwa natomiast wyróżnia się dużą koncentracją pokarmowych składników oraz energii w stosunkowo niskiej objętości. W składzie paszy treściwej najczęściej można znaleźć nasiona roślin strączkowych czy ziarna zbóż. Te ostatnie uznaje się za doskonałe źródło węglowodanów. 

Jaką paszę dla bydła wybrać?

Jaką paszę dla bydła kupić? Wybór odpowiedniego pokarmu uzależniony jest od kilku czynników – między innymi od płci, wieku Twojego zwierzęcia czy wielkości dobowych przyrostów. Inną paszę wybierzesz dla cielęcia, a inną dla przy żywieniu krów mlecznych. Jeśli masz młode bydło, polecamy zwrócić uwagę na specjalne preparaty mlekozastępcze, produkowane z myślą o cielętach.

W przypadku bydła mięsnego, wybierając odpowiednią paszę, zwróć uwagę na intensywność opasu, wydajność oraz wiek czy masę ciała. Pamiętaj, że żywienie mięsnych jałówek powinno być stosunkowo intensywne od pierwszego roku ich życia. Dla bydła opasowego natomiast poleca się głównie pasze treściwe. Szczególnie istotne są te pasze, w których znajduje się informacja o obecności nasion roślin strączkowych lub takich składników ziarna zbóż czy poekstrakcyjne śruty. Należy też pamiętać o odpowiednio dopasowanej dawce pokarmowej przy paszach treściwych. Decydując się na stosowanie pasz gotowych produkowanych z wysokiej jakości składników, można zyskać pewność, że w dawkach pokarmowych używanych przy żywieniu bydła mlecznego będą wszystkie niezbędne składniki. Jest to lepszy wybór niż używanie pasz objętościowych.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie