Dlaczego kot nadmiernie łzawi? Możliwe przyczyny

Nadmierne łzawienie u kotów jest częstym objawem. Pojawia się zarówno u kotów młodych, jak i w starszym wieku. Najczęściej widoczną zmianą są brązowe zacieki w przyśrodkowych kątach oczu. Warto wiedzieć, że łzy pełnią funkcję ochronną i nawilżającą. Gdy oko odczuwa drażnienie lub bolesność, to chroni się większym łzawieniem przed dyskomfortem. Widoczne więc nadmierne łzawienie, jak i zacieki na skórze mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem.

Koty łzawią z różnych powodów. Czasami jest to wynik chwilowego podrażnienia (np. sierść, która wpadła do worka spojówkowego) lub reakcji na warunki termiczne. Zdarza się jednak, że łzy w oczach naszych zwierząt powinny być dla nas sygnałem alarmowym i powodem do interwencji. 

Młody wiek kota 

Łzawienie to bardzo często występujące zjawisko u młodych kotów. To wynik infekcji, którą przechodzi prawie każdy kot w wieku do kilku miesięcy/2-3 lat. Herpeswirus to wirus atakujący głównie spojówkę i rogówkę. W ostrym przebiegu może spowodować zlepianie się (zrastanie ze sobą) spojówek i rogówki. Czasami dochodzi do zamknięcia punktów łzowych, co oznacza, że łzy nie mogą dostać się do kanalików łzowych i zaczynają wypływać na sierść wokół oczu. Aktywny wirus powoduje zapalenie spojówki, które będzie przebiegało z nadmiernym łzawieniem. Warto udać się na konsultację do kociego okulisty, aby zahamować rozwój choroby i nie dopuścić do trwałych zmian w oczach, które mogą skończyć się nawet ślepotą.

Predyspozycje niektórych ras 

Niektóre rasy kotów mają bardzo specyficzną budowę czaszki. To koty brachycefaliczne jak np. persy. Budowa głowy, a w szczególności oczodołu i układu powiek, powoduje że częściej niż u innych przedstawicieli gatunku, ich oczy zapełniają się bezbarwną i bezwonną wydzieliną. Jeśli powód dyskomfortu, jak np. wwijanie się powieki w kierunku oka, nie zostanie skorygowany, to na oczach zaczyna się pojawiać coraz gęstsza wydzielina, przypominająca wydzielinę ropną. Doraźne stosowanie kropli z antybiotykiem na jakiś czas pomoże, jednak zazwyczaj w krótkim czasie po odstawieniu leków objawy nawracają. Zaleca się więc konsultację u kociego okulisty, aby zdiagnozować przyczynę nadmiernego łzawienia i zacieków oraz ustalić plan działania. Warto pamiętać, że u tych ras istnieje predyspozycja genetyczna do tzw. martwaków rogówki - martwicy części rogówki, która wymaga intensywnego leczenia chirurgicznego i może doprowadzić do ograniczenia widzenia w chorym oku. Obecność entropium, czyli wwijających się powiek, jest czynnikiem stymulującym rozwój tej choroby. 

Uszkodzenia mechaniczne 

Koty, podobnie zresztą jak ludzie, łzawią, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego oka. Niegroźne nawet uderzenie zwykle kończy się „płaczem”, co jest swojego rodzaju reakcją obronną organizmu. Łzy pojawiają się także, gdy do oka dostanie się ciało obce. Jeśli jest ono drobne, to narząd sam poradzi sobie z oczyszczeniem. Gorzej jednak, jeśli kotu utknęło w okolicach gałki ocznej coś większego. Wówczas należy udać się ze zwierzęciem do weterynarza (najlepiej ze specjalizacją okulistyczną). Konieczne jest bowiem nie tylko szybkie usunięcie cała obcego, ale też oczyszczenie ewentualnej rany. W przeciwnym razie mogą dostać się do niej groźne drobnoustroje i doprowadzić nawet do utraty gałki ocznej! 

Choroby zakaźne 

Łzawienie u kota może być objawem chorób zakaźnych, np. kataru kociego (wspomnianego wyżej) czy chlamydiozy. Łzawienie może być jednak spowodowane też cięższymi chorobami zakaźnymi, które powodują bolesne zapalenia wnętrza gałki ocznej, jak np. FIP (Zakaźne zapalenie otrzewnej) lub kocia białaczka. Choroby te przebiegają wraz z objawami ogólnymi i są groźne dla życia kota!

W każdym z tych przypadków konieczna jest szybka konsultacja z okulistą dla zwierząt. 

Choroby oczu 

Zazwyczaj choroby wnętrza oka, tzw. błony naczyniowej oka, są powiązane z chorobami ogólnymi kota. Mogą to być choroby zakaźne, choroby nowotworowe czy przewlekłe choroby ogólne, jak nadciśnienie czy przewlekła niewydolność nerek. Gałki oczne w takich przypadkach często są „papierkiem lakmusowym”, który pokazuje, że jakiś niebezpieczny dla zdrowia proces toczy się w organiźmie kota. 

Choroby przewlekłe 

Koty łzawią nadmiernie, gdy choroba przewlekła powoduje zmiany w gałkach ocznych związane z obecnością bólu. Jest to często trudne do zauważenia szczególnie u starszych kotów, które lubią dużo spać. Czasami w ten sposób maskują przewlekły dyskomfort. Nie zawsze bolesność oka ujawnia się poprzez jego mrużenie. Czasami to ból głowy, o którym kot nie ma nam jak powiedzieć. 

Kiedy łzawienie u kota powinno niepokoić?

Przede wszystkim wtedy, gdy jest obfite i długotrwałe. Oprócz tego konsultacja ze specjalistą wymagana jest, gdy łzom towarzyszy np. ropienie. Alarmujące powinny być także zaczerwienione i mętne oczy. Nie wolno też zapominać o kichaniu – jeśli ono także się pojawia, może to oznaczać, że kot zmaga się np. z alergią lub groźnym kocim katarem. Zwróćmy także uwagę, czy kot próbuje się drapać w okolicach oczu. Niepokojącymi symptomami są również osłabienie zwierzęcia, apatia, brak chęci do zabawy i brak apetytu. Jeśli którykolwiek z tych objawów towarzyszy łzawieniu, należy czym prędzej zgłosić się z pupilem do weterynarza.

Wsparcie merytoryczne: https://eyevet.pl 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie