Czy Ty i Twój zwierzak macie już plany na Dzień Kota?

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, nasi mruczący domownicy mają swoje własne święto. Polski Dzień Kota przypada na 17 lutego i obchodzony jest od 2006 roku. Podobne inicjatywy (choć przypadające w inne dni) odbywają się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Rosji.

Należy pamiętać, że dzień ten pełni ważną funkcję – ma przypominać o roli, jaką w społeczeństwie odgrywają koty oraz uczulić nas na ciężki los, jakiego nierzadko doświadczają nasi czworonożni przyjaciele. Dzień Kota można uczcić na co najmniej kilka sposobów.

Pomoc bezdomnym kotom jest obowiązkiem wspólnym

Propagowanie prawidłowego zachowania względem dachowców to bez dwóch zdań najważniejsze zadanie Dnia Kota. Troska o ich los nie jest kwestią wyłącznie dobrej woli człowieka i jego wrażliwości – obligują go do niej konkretne paragrafy Ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r. Zgodnie z jej treścią, koty wolnożyjące stanowią szeroko pojęte dobro ogólne i należy im zapewnić właściwe warunki bytu oraz rozwoju. Nikt nie ma prawa naruszać kociego dobrostanu – nie wolno ich wyłapywać i przesiedlać oraz przeganiać. Podobnie jak inne zwierzęta, koty chroni treść art. 6 ust. 1 oraz 1a – nie wolno ich zabijać oraz znęcać się nad nimi. Karane jest również umyślnie ranienie bądź okaleczanie, bicie, straszenie i drażnienie z premedytacją, trucie oraz przetrzymywanie w nieodpowiednich warunkach (w tym bez pokarmu i wody).

Kara za powyższe przestępstwa może być naprawdę wysoka. Maksymalne wyroki zakładają nawet dwa lata pozbawienia wolności (trzy za przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem). Kara bezpośrednia może być również powiązana z nawiązką majątkową na rzecz odpowiednich organizacji i może wynosić od 500 do nawet 100 000 zł.

Każdy z nas może pomóc

Należy pamiętać, że pomoc bezdomnym kotom jest prostsza niż mogłoby się to wydawać. Drobne, ratujące kocie życia gesty nie wiążą się nawet z wydatkami finansowymi – czasem wystarczy zadbać o uchylenie piwnicznych okienek (oraz poinformować sąsiadów o celu takiego działania) oraz wystawienie miski z wodą. Oczywiście, pomoc może mieć również charakter materialny – Twój futrzak nie przepada za kupioną karmą z rybą? Zawsze możesz przekazać ją odpowiednim towarzystwom opieki, które są zazwyczaj doskonale poinformowane na temat miejsc bytowania lokalnych mruczków.

Na szczęście, temat pomocy wolnożyjącym kotom jest coraz poważniej traktowany przez lokalne samorządy i spółdzielnie. W całej Polsce powstają specjalne domki (budki) dla bezpańskich czworonogów, a w miejskich budżetach znajdują się kwoty na doraźną pomoc oraz dokarmianie tych pożytecznych zwierząt.

Zadbaj również o swojego zwierzaka

Dzień Kota to również dobra okazja, aby upewnić się, że Twojemu kotu nie brak ani karmy, ani zdrowia – udaj się na badania okresowe, które pozwolą Ci definitywnie wyeliminować groźbę szczególnie dotkliwych chorób tego gatunku, jak koci katar. Kontrolna wizyta u weterynarza to ledwie ułamek wydatków, jakie przyszłoby Ci uiścić, gdyby Twój kot zachorował. O stresie i dyskomforcie kota nie wspominając.

W przypadku problemów ze zdrowiem Twojego pupila, potencjalne leczenie nie musi na szczęście rujnować Twojego portfela. Z pomocą przychodzi Ci pożyczka na dowód bez zaświadczeń od TAKTO Finanse – firmy, specjalizującej się w udzielaniu finansowania długoterminowego. Pożyczka na dowód bez zaświadczeń firmy TAKTO może opiewać nawet na 25 tys. złotych, a wybraną przez siebie kwotę będziesz mógł rozłożyć na 36 dogodnych rat. Zapoznaj się z ofertą TAKTO Finanse i przekonaj się, że pożyczka na dowód bez zaświadczeń może być prosta i intuicyjna.

Złóż wniosek jeszcze dziś i przekonaj się, że szybka pożyczka online może zostać udzielona szybko i na prostych zasadach.
Znajdziesz nas pod adresem: ul. Szczytnicka 11, 50-382 Wrocław lub na naszej stronie: www.TaktoFinanse.pl

Źródło: TaktoFinanse.pl – Szybkie Pożyczki Online Na Raty

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie