Czy powinno się kąpać kota?

Każdy miłośnik kotów doskonale wie, że zwierzęta te – co do zasady – nie przepadają za wodą, i to delikatnie rzecz ujmując! Mruczki uwielbiające wodę należą do rzadkości. W związku z tym, oraz z faktem, że koty naprawdę dobrze dbają o swoją higienę, przyjęło się przekonanie, że czworonogów tych się nie kąpie. A jak jest w rzeczywistości? Czy powinno się kąpać kota? Poznaj fakty!

Kąpiel kota – nie można, a może trzeba?

Koty to stworzenia wyjątkowo czyste, które wiele godzin w ciągu dnia poświęcają na dokładną, staranną pielęgnację. Potrafią się świetnie doczyścić – nawet z całkiem sporych zabrudzeń. Wobec tego, choć kąpiel kota nie jest bezwzględnie zabroniona, najczęściej jest zwyczajnie zbędna. Czasem jednak, w szczególnych przypadkach, zdarza się, że kot „kwalifikuje się” do kąpieli. Przypadki te to m.in. choroby skóry, atak pasożytów (np. pcheł), silne zabrudzenie niebezpiecznymi substancjami, których kot nie może zlizać. Ponadto bywa, że kot nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z pielęgnacją, np. gdy jest otyły, ma problemy ze stawami czy po prostu jest już starszym zwierzęciem o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Jak często i kiedy kąpać kota?

Najlepiej jak najrzadziej, wyłącznie wtedy, gdy naprawdę zajdzie taka konieczność – jak wyżej wymienione sytuacje. O ile nie ma takiej potrzeby, nie należy kąpać małych kociąt przed ukończeniem 3-4 miesiąca życia. Ze względu na to, że ich organizm dopiero się rozwija i nie posiada jeszcze pełnej odporności, kąpiel może wiązać się z ryzykiem przeziębienia i innych dolegliwości – zwłaszcza, gdyby przypadkowo zostały zalane uszy. Jeśli już musisz wykąpać podopiecznego, przygotuj się do tego zabiegu, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo. Po kąpieli kot nie powinien wychodzić na zewnątrz. W domu też musi mieć zapewniony ciepły kącik. 

Jak przyzwyczaić kota do kąpieli?

Nawet jeśli nie planujesz regularnych kąpieli swojego mruczka, warto stopniowo przygotowywać go na tego rodzaju czynność, bo może okazać się kiedyś konieczna. Wówczas kot nie dozna szoku i ogromnego stresu. Jak go do tego przygotować? Bardzo powoli, krok po kroku. Po pierwsze zapoznaj go z miejscem, w którym może być kiedyś kąpany. Możesz zachęcić go do przebywania w łazience, podrzucając mu tam smakołyki – dzięki temu będzie się ona dobrze kojarzyć. Początkowo rozrzucaj je na podłodze, później zostaw kilka w wannie czy brodziku.

Kiedy kot będzie delektował się smaczkami, możesz delikatnie puścić wodę, ale nie mocz pupila! Niech przyzwyczai się do jej dźwięku. Jednocześnie możesz ostrożnie przecierać kota wilgotną ściereczką, która podczas każdej sesji będzie coraz bardziej mokra. Chcąc zachęcić mruczka do pozostania w miejscu, możesz rozsmarować na brzegu wanny lub na ścianie brodzika odrobinę aromatycznej karmy, jak np. pełnowartościowa mokra karma dla kota SPECIFIC™. Pamiętaj, by nie zmuszać kota do niczego i nie przytrzymywać go na siłę. To może bowiem wywołać w nim lęk i spowodować, że podopieczny straci do Ciebie zaufanie.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie