Brzydkie zapachy zwierząt domowych

Posiadanie zwierzęcia domowego bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka i atmosferę w domu. Pupile często stają się pełnoprawnymi członkami rodziny, a ich opiekunowie poświęcają im mnóstwo uwagi oraz środków finansowych. Bycie właścicielem zwierzęcia domowego nie wiąże się jednak wyłącznie z przyjemnościami, wymaga także poświęceń i zmagania się z mniej lub bardziej nieprzyjemnymi zjawiskami - jednym z nich jest brzydki zapach zwierząt, z którym w zależności od przyczyny, można sobie poradzić na rozmaite sposoby.

Zapach sierści

Zwierzęta domowe, zwłaszcza psy, często wydzielają specyficzny zapach, który osoby wchodzące z zewnątrz mogą wyczuć tuż po przekroczeniu progu mieszkania. Jeśli nie jest bardzo intensywny, a osoba przebywająca z pupilami nie wyczuwa go, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Wzbudzić wątpliwości powinien natomiast bardzo silny i dokuczliwy zapach, który daje się we znaki nawet gdy zwierzak nie znajduje się zbyt blisko właściciela. Zazwyczaj oznacza on, że pies nie jest właściwie pielęgnowany, to znaczy, że kąpany jest zbyt rzadko lub przy użyciu niewłaściwego kosmetyku. Jeśli jednak brzydkiemu zapachowi towarzyszą zmiany skórne, takie jak wysypka, łupież czy zaczerwienie, a dodatkowo zwierzę wykazuje zmiany w zachowaniu (staje się ospałe, apatyczne, ma mniejszy niż zwykle apetyt) może to oznaczać poważne problemy ze zdrowiem, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.

Jeżeli pies wydziela wyłącznie swój naturalny zapach, nie należy go kąpać częściej niż co 3 - 6 miesięcy, chyba że jego rasa wymaga specjalnego traktowania.

Niekontrolowane załatwianie potrzeb

Niekontrolowane załatwianie potrzeb fizjologicznym jest normalne w przypadku małych zwierząt, głównie kociąt i szczeniąt. Młode uczą się korzystać z kuwety bądź załatwiać na zewnątrz dopiero po kilku pierwszych miesiącach życia i to wyłącznie wtedy, jeśli zostaną tego nauczone przez człowieka - do tego czasu opiekun musi pogodzić się z faktem, że z różnych miejsc w mieszkaniu będzie się wydobywał nieprzyjemny zapach.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest regularne sprzątanie miejsc, w których zwierzę się załatwia, tak aby nie upodobało sobie jednego konkretnego. Jak najszybciej należy także rozpocząć naukę spacerowania na smyczy i załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. W pierwszych miesiącach życia można także korzystać ze specjalnych mat, które po spryskaniu odpowiednimi feromonami, stanowią dla zwierząt idealne miejsce do załatwiana się - zazwyczaj są one wykonane z materiałów łatwych do wyczyszczenia i absolutnie bezpiecznych. Brzydki zapach moczu można zneutralizować preparatem Vitopar. Jeśli natomiast pupil, który do tej pory nie miał problemu z posikiwaniem w domu, nagle zaczął to robić, może to świadczyć o problemach z nerkami lub, w przypadku samców, z prostatą. Niepokojące powinno być zwłaszcza częste oddawanie moczu małymi porcjami lub zmiana jego zabarwienia.

Brzydki zapach z klatki lub kuwety

Brzydki zapach z klatki znają przede wszystkim właściciele małych zwierząt domowych, gryzoni oraz ptaków. Zazwyczaj problem ten można rozwiązać jedynie regularnym sprzątaniem oraz stosowaniem odpowiedniej wyściółki, która pochłania wilgoć oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. W przypadku gryzoni bardzo dobrze sprawdzą się trociny, które można w łatwy sposób posprzątać, a przestrzeń pod nimi szybko wyczyścić. Sianko, które także jest często wybierane przez opiekunów, zazwyczaj bardzo szybko nasiąka odchodami zwierzęcia i staje się nieestetyczną i źle pachnącą bryłą. Najlepszym wyjściem jest dokładne czyszczenie klatki co 2/3 dni środkami, które są łagodne i zarazem bezpieczne dla zdrowia zwierząt.

Z problemem nieprzyjemnie pachnącej kuwety zwykle mierzą się właściciele kotów i kłopot ten może być naprawdę dokuczliwy, jako że kocie odchody wydzielają charakterystyczną i intensywną woń. W sklepach zoologicznych dostępne jest dużo rodzaju żwirków, które neutralizują brzydkie zapachy i tym samym nie pozwalają odczuć, że w domu znajduje się koci rezydent. Podobnie jak w przypadku klatek gryzoni oraz ptaków, kuweta powinna być regularnie sprzątana, natomiast odchody należy zbierać natychmiastowo po ich pojawieniu się.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie