Gdy znajdujemy wbitego w skórę zwierzęcia kleszcza bardzo łatwo jest sięgnąć po pęsetę i wyrwać nią niechcianego intruza - jest to jednak spory błąd. Właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak poprawnie usunąć pasożyta. Wymaga to odpowiedniego przygotowania oraz - co nawet ważniejsze - cierpliwości.
Wyciąganie kleszcza to zabieg, do którego właściciel kota powinien posiadać odpowiednie narzędzia. Pozwolą one w skuteczny sposób usunąć pasożyta, nie powiększając przy tym stresu pupila. Specjalistyczne narzędzie do pozbywania się kleszczy działa zdecydowanie lepiej niż pęseta, która potrafi zgnieść ciało pasożyta. Efektem tego jest pozostawienie części kleszcza w skórze, co ma szansę doprowadzić do poważnego stanu zapalnego. Przystępując do zabiegu koniecznie należy ubrać jednorazowe rękawiczki. Pamiętajmy, że kleszcze są nosicielami chorób niebezpiecznych dla człowieka, dlatego należy minimalizować ryzyko bezpośredniego kontaktu z tym pasożytem. Po usunięciu intruza skóra pupila powinna zostać przemyta specjalistycznym środkiem antyseptycznym dobrze tolerowanym przez koty.
Jako zaniepokojony właściciel możesz się zastanawiać - jak usunąć kleszcza u kota? Zabieg ten jest prosty, o ile już posiadamy w nim pewną wprawę. Na początku jednak potrzebujemy dużo spokoju i cierpliwości, aby wyciąganie tego pasożyta ze skóry zakończyło się sukcesem.
Kleszcza najpierw trzeba zlokalizować, rozchylając futro wokół wczepionego pasożyta. Dobrze jest, jeśli mamy do pomocy drugą osobę - będzie mogła przytrzymywać kota, podczas gdy my zajmiemy się kleszczem. Pamiętajmy, że kot w takiej sytuacji najprawdopodobniej będzie dość mocno zestresowany - nie potęgujmy jego lęku. Do pupila przez cały czas należy mówić uspokajającym głosem oraz starać się nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Kleszcza wyciąga się za pomocą specjalistycznego narzędzia, którym łapiemy ciało pasożyta i ostrożnie je wykręcamy, starając się przy tym nie ciągnąć za mocno. Zabieg ten wykonujemy ostrożnie, aby uniknąć sytuacji, w której w skórze kota pozostanie narząd gębowy kleszcza. Usunięty pasożyt musi zostać odizolowany - najlepiej zamknąć go w pudełku i zatrzymać go przez pewien czas, dopóki nie zyskamy pewności, że kot nie zachorował po styczności z nim (w przeciwnej sytuacji warto pokazać wyciągniętego pasożyta lekarzowi weterynarii). Miejsce ukąszenia powinno zostać przemyte specjalistycznym środkiem antyseptycznym. Po zakończeniu zabiegu należy dokładnie odkazić narzędzie do usuwania kleszczy oraz umyć ręce.
Źródła:
https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/kleszcze/
Artykuł partnera