Konflikty między kotami- jak im zapobiec

Istnieje kilka powodów, dla których między kotami z jednego domu może dochodzić do konfliktów. Do najczęstszych możemy zaliczyć różnicę temperamentów oraz rywalizację o zasoby. Przejdźmy do omówienia obu z nich.

Nierzadkim błędem popełnianym przez właścicieli jest dobieranie zwierząt ze względu na płeć, a nie temperament. Jeżeli mając starszego, spokojnego kocura przyprowadzimy do domu młodą i energiczną kotkę, zwierzęta niekoniecznie się dogadają. Prawdopodobnie kotka chcąc się bawić będzie zaczepiać i ganiać kocura, czym staruszek nie musi być zachwycony. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie kupno lub adopcja kota o łagodnym usposobieniu. Analogicznie, jeżeli w domu mieszka energiczny kot, nie powinniśmy brać spokojnego, mało pewnego siebie zwierzaka. Zamiast tego wybierzmy drugiego, pełnego życia kota, który będzie dla naszego rezydenta wspaniałym towarzyszem zabaw. Dobrym wyjściem, jeżeli od początku planujemy mieć więcej niż jednego kota, jest wzięcie kotów z jednego miotu. Między rodzeństwem rzadko dochodzi do konfliktów, a gdy już się zdarzą, są mniej poważne niż w przypadku kotów niespokrewnionych.

Kolejną przyczyną powstawania nieporozumień między kotami jest rywalizacja o różnego rodzaju zasoby. Do zasobów tych zaliczamy przede wszystkim kuwety, miski z jedzeniem, miejsca odpoczynku, kryjówki oraz zabawki. Omówmy je po kolei. Kuwet, tak jak i innych zasobów, powinno być tyle ile kotów plus jedna dodatkowa. W domach z wieloma kotami może być to trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizoawnia. W takiej sytuacji obserwujemy ile grup tworzą nasze koty, czyli które koty są zaprzyjaźnionymi parami lub trójkami i stawiamy tyle kuwet ile grup kotów, plus jedną dodatkową. Kuwety powinny być rozstawione w różnych miejscach tak, żeby uniemożliwić któremuś z kotów pilnowania dostępu do nich. Kolejną rzeczą, której potrzebują nasze zwierzaki, są miski z jedzeniem. Miseczki powinny być ustawione daleko od siebie. Pamiętajmy, że koty są samotnikami i wolą zjadać posiłek w odosobnieniu. Miska powinna być tak postawiona, żeby kot miał do niej dostęp z każdej strony. Dzięki temu ustawi się tak, jak czuje się najbezpieczniej i żaden inny kot nie zaatakuje go znienacka podczas jedzenia. Zbyt mała liczba miejsc odpoczynku i kryjówek również może być przyczyną konfliktu. Jeżeli zauważymy, że koty na zmianę zajmują jedno miejsce, to znak że jest ich za mało. Nie musimy kupować drogich legowisk czy ogromnych drapaków z kryjówkami, ponieważ koty będą równie zadowolone z koca lub kartonowego pudełka położonego na szafę. Ostatnią rzeczą, której może brakować, zwłaszcza młodym kotom, są zabawki. Warto mieć ich większy zapas, a te, które akurat nie są używane możemy przechowywać w woreczkach z kocimiętką, dzięki czemu nawet stare zabawki będą w dalszym ciągu interesujące.

Przestrzegając tych kilku zasad jesteśmy w stanie w znaczący sposób podniesć komfort życia kotów, za co z pewnością nasi czworonożni przyjaciele będą nam ogromnie wdzięczni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie