Jak spędzać czas z kotem

Właściciele kotów zazwyczaj wiedzą jaki rodzaj kontaktu sprawia ich podopiecznym największą przyjemność. Jeżeli jednak masz pewne wątpliwości lub dopiero planujesz kupno czy też adopcję kota, ten artykuł może okazać się pomocny.

Jedną z najprzyjemniejszych form spędzania czasu jest dla kotów zabawa w polowanie. Dzięki niej mogą zaspokoić instynkt łowiecki i pozbyć się nadmiaru energii.  Do tego rodzaju zabawy najlepiej nadają się kocie wędki zakończone piórkami lub sztucznym futerkiem, gdyż najbardziej przypominają kotu potencjalną ofiarę. Postarajmy się znaleźć czas na zabawę rano lub wieczorem, ponieważ to właśnie w tych porach dnia koty wykazują największą aktywność.

Kolejna lubiana przez koty forma spędzania czasu to delikatne czesanie grzbietu. Taki rodzaj kontaktu jest dla zwierzęcia bardzo przyjemny, pod warunkiem że wybierzemy do tego celu odpowiednią szczotkę; ostre, metalowe szczotki mogą sprawiać kotu dyskomfort. Należy również zwrócić uwagę czy sierść zwierzęcia nie jest skołtuniona, tak by nie ciągnąć go za futerko podczas czesania.

Koty bardzo lubią być głaskane, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo. Dotyk powinien być delikatny, by nie głaskać zwierzęcia zbyt mocno możemy dotykać je wierzchnią stroną dłoni. Skupmy się na takich częściach ciała jak grzbiet, nasada ogona, okolice uszu i szyi. Unikajmy natomiast dotykania brzucha, wiele kotów podczas takich pieszczot czuje się niepewnie i może podrapać. Dotykanie łap, chwytanie za ogon czy energiczne głaskanie po głowie, również nie sprawią naszemu pupilowi przyjemności.

Alternatywą dla zwykłego głaskania, może być masaż Ttouch. Jest to delikatny masaż, bazujący na kolistych ruchach, zgodnych z ruchem wskazówek zegara. Ttouch rozluźnia  mięśnie, uspokaja i poprawia samopoczucie, wpływa również na pogłębienie więzi między zwierzęciem a człowiekiem. W zależności od wybranej techniki, masaż ten wykonuje się całymi dłońmi lub samymi palcami.  Za każdym razem wykonujemy 1 i ¼ okręgu na ciele zwierzęcia, zaczynając na godzinie 6, kończąc na 9. Po każdym ruchu przesuwamy delikatnie rękę i masujemy nowe miejsce. Bardzo istotne jest rozluźnienie dłoni i spokojne oddychanie, ponieważ każde nasze napięcie przenosi się na zwierzę.

Dobrym sposobem na pogłębianie więzi z kotem jest również karmienie go z ręki smakołykami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kotów lękowych lub takich, z którymi dopiero się poznajemy. Dzięki dawaniu smakołyków będziemy pozytywnie kojarzyć się zwierzęciu i szybciej nabierze do nas zaufania.

Na koniec warto wspomnieć o tym, czego nasze koty nie lubią. Wiele z nich nie przepada za przytulaniem i noszeniem na rękach. Podczas tych czynności mocno ograniczamy swobodę kota, przez co czuje się on niekomfortowo. Do tego dochodzi często nieprawidłowe trzymanie zwierzęcia, czyli takie, gdy kot leży na plecach odsłaniając brzuch. W takiej pozycji czuje się szczególnie bezbronny i w każdej chwili może chcieć się wyrwać, co zazwyczaj kończy się podrapaniem opiekuna.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie