Do czego może prowadzić niewłaściwe środowisko

Środowisko życia zwierzęcia jest ważne dla wszystkich kotów, a w szczególności dla tych, które nie mają możliwości wychodzenia na dwór. Środowisko zbyt ubogie w zasoby i bodźce może przyczynić się do wystąpienia wielu zaburzeń zachowania.

W naturalnym środowisku kot spędza około sześciu godzin w ciagu doby na polowaniu i czternastu do szesnastu na spaniu. U zwierząt trzymanych w domu wygląda to nieco inaczej. Kot jest karmiony przez nas, więc oszczędza mnóstwo czasu na zdobywaniu pożywienia, zyskując przynajmniej pięć godzin. Co może zrobić w ciągu tego czasu? Na przykład zjeść dużo więcej niż potrzebuje. Zdarza się, że koty jedzą nie tylko wtedy kiedy są głodne. Mogą jeść również z nudów, co z pewnością nie odbije sie korzystnie na ich sylwetce. Takie zachowanie może prowadzić do otyłości, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet życia zwierzęcia. Kolejny sposób na wykorzystanie dodatkowego czasu w ciągu dnia, to pielęgnacja sierści. Każdy kot powinien czyścić sierść, jednak zbyt intensywne lizanie może powodować powstawanie ran na skórze. Jeżeli zwierzę będzie znudzone i pozbawione kontaktów z innymi zwierzętami, może nadmiernie przywiązać się do swojego opiekuna. Takie koty często chcą zwrócić na siebie uwagę, poprzez uporczywe miauczenie, co zwykle irytuje ich właścicieli. Jak wiecie z poprzednich artykułów, środowisko ubogie w zasoby może przyczynić sie do agresji między kotami, które będą rywalizować o deficytowe przedmioty. Zbyt mała liczba kuwet, jak również złe samopoczucie związane z nudą lub konfliktami, może spowodować, że nasz zwierzak zacznie załatwiać się poza kuwetą lub znaczyć teren. Brak możliwości zaspokojenia instynktu łowieckiego poprzez zabawę, również nie wpływa korzystnie na samopoczucie naszego czworonoga. Żywiołowe zwierzęta mogą zacząć polować na właściciela lub pozostałe domowe zwierzęta.

Jeżeli chcesz wiedzieć co możesz zrobić, żeby zapobiec wystąpieniu tych problemów i poprawić komfort życia Twojego kota, zapraszam do lektury artykułu „Wzbogacanie środowiska cz. I i II“.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie