Tajemnica szorstkiego języka...

Dla niejednego właściciela pierwszy kontakt z kocim językiem był dużym zaskoczeniem. Otóż zamiast przyjemnej miękkości, można wyczuć dość wyraźną szorstkość. Niektórzy porównują fakturę języka kota do papieru ściernego. Brrr... Nie jest to oczywiście dziełem przypadku. Szorstki język u kotów ma konkretne uzasadnienie, a właściwie kilka. Czas najwyższy je poznać!

Pielęgnacja

Kot większość wolnego czasu poświęca na spanie oraz dbanie o stan futerka. Potrafi je wylizywać bez końca, w czym bardzo pomaga mu szorstki język, pokryty specjalny wypustkami. To do nich przywiera martwe włosie, zanieczyszczenia i inne elementy, których kot koniecznie chce się pozbyć ze swojego futra.

Koci język jest przy tym bardzo mocno nawilżony, dzięki czemu sam akt wylizywania pomaga zwierzakowi schłodzić organizm lub wyregulować temperaturę ciała. Dochodzi do tego element mycia. Teraz już wiesz, dlaczego koty są takimi czyściochami i w naturze wcale nie muszą korzystać z kąpieli.

Szczotkowanie

Szorstki język działa niczym szczotka, a więc pomaga kotu pozbyć się kołtunów i irytujących splątań futra. To pozytyw. Jednak duży problem stanowi to, że wypustki na języku są skierowane w stronę przełyku, co powoduje oczywiście nagminne połykanie martwych włosów i tworzenie się tzw. kul włosowych.

Jeśli kot nie otrzymuje specjalnej karmy ułatwiającej wydalanie włosów, z czasem w jego układzie pokarmowym pojawi się zbita kula sierści, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzęcia.

Pamiętaj!

Aby zminimalizować ryzyko tworzenia się kul włosowych, regularnie szczotkuj swojego pupila!

Jedzenie

Szorstki język służy kotu nie tylko do utrzymania higieny, ale także do ułatwienia sobie jedzenia. Konkretnie chodzi tutaj o charakterystyczną dla kotowanych umiejętność zeskrobywania mięsa z kości. Oczywiście w przypadku kota domowego ma to mniejsze znaczenie, ale jeśli kiedyś zdecydujesz się podać swojemu pupilowi mięso z kością, zwróć uwagę na to, jak idealnie zostanie ona wyczyszczona.

Problem z szorstkim językiem

W przypadku kota domowego szorstki język może być źródłem potencjalnego zagrożenia. Skoro z łatwością przyczepia się do niego jedzenie i sierść, tak samo będzie z różnymi przedmiotami: nitkami, paproszkami itd. A są to ostatnie rzeczy, które powinny się znaleźć w kocim żołądku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie